20 سال از نظام استاندارد دنیا عقب هستیم

۲۸ دی ۱۳۹۴ | ۰۷:۰۳ کد : ۱۰۰۳ اخبار
تعداد بازدید:۴۰۲
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر جهانبخش سنجابی رییس پژوهشگاه استاندارد کشور در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پارک های علم و فناوری منطقه پنج پژوهش و فناوری کشور که به همراه مدیر...
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر جهانبخش سنجابی رییس پژوهشگاه استاندارد کشور در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پارک های علم و فناوری منطقه پنج پژوهش و فناوری کشور که به همراه مدیران استاندارد استان های منطقه و با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران ستادی آن معاونت روز چهارشنبه23 دی ماه 1394 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه نظام استاندارد ایران 20 سال از دنیا عقب است، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم در یک بازه زمانی پنج ساله این فاصله 20 ساله را جبران کنیم و پنج سال بعد به جایی برسیم که استاندارد دنیا امروز در آن قرار دارد.
 
دکتر جهانبخش سنجابی، رییس پژوهشگاه استاندارد دلیل این عقب بودن را تاخیر در تصویب قانون حمایت از حقوق مصرف کننده دانست و تاکید کرد: تصویب این قانون 22 سال در ایران طول کشید و کشورهای دیگر چندین سال زودتر این قانون را تصویب کرده بودند.
رییس پژوهشگاه استاندارد کشور در ادامه با بیان اینکه اکنون پنج هزار کالا در ایران دارای استاندارد هستند، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم طی  چند سال آینده این رقم را به 80 هزار کالا افزایش دهیم تا بتوانیم همه کالاهای تولید داخل را پوشش دهیم و هرسال 7500 کالا را استاندارد کنیم.
وی افزود: تلاش می‌کنیم هر سال رقم قابل توجهی از کالاهای کشور را نیز به استانداردهای بین‌المللی برسانیم.
دکتر سنجابی تاکید کرد: اخیرا به آزمایشگاه استاندارد کشور در عرصه بین‌المللی هم اعتباربخشی شده، بگونه‌ای که هر آزمایشگاهی در کشور که مورد تایید آزمایشگاه مرکزی باشد، در 32 کشور آسیا و اقیانوسیه مورد تایید خواهد بود.
وی در ادامه از توان علمی آزمایشگاه‌های استاندارد کشور هم یاد کرد و خواستار هم افزایی بین دانشگاه‌ها و نظام استاندارد در کشور شد.
رییس پژوهشگاه استاندارد کشور در پایان از کلنگ‌زنی شعبه پژوهشگاه استاندارد در منطقه غرب کشور در کرمانشاه با همکاری دانشگاه رازی تا پایان سال 1394 خبر داد.