انعقاد تفاهم ‌نامه میان وزارتخانه‌های علوم و دفاع برای ۱۱۰۰ پروژه

۲۸ دی ۱۳۹۴ | ۰۶:۵۴ کد : ۱۰۹۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۵
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در نشست خبری با اصحاب رسانه که شامگاه چهارشنبه 23 دی ماه1394 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه رازی برگزار شد، اظهار داشت: در راستای ...
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در نشست خبری با اصحاب رسانه که شامگاه چهارشنبه 23 دی ماه1394 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه رازی برگزار شد، اظهار داشت: در راستای کاربردی نمودن پژوهش درکشورتاکنون تفاهم نامه همکاری میان وزارت علوم و وزارت دفاع برای۱۱۰۰پروژه مورد هدف، تعریف شده است.
معاون وزیر علوم، تحقیقات وفناوری گفت: وزارت علوم در راستای کاربردی کردن پژوهش در دانشگاه‌ها بحث ارتباط با صنعت را برجسته و در فاصله ۲ سال و اندی که از دولت تدبیر و امید می‌گذرد، قراردادها و تفاهم نامه‌های متعددی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف منعقد گردیده است.
 
 
 
دکتروحید احمدی با اشاره به انعقاد ۲ تفاهم نامه همکاری با وزارت نفت تصریح کرد: در خصوص ازدیاد برداشت از مخازن نفتی؛ صنایع بالادستی تفاهم نامه‌ای میان وزارت نفت در زمینه واگذاری ۲۰ میدان نفتی به ۹ مجموعه دانشگاهی و پژوهشی به امضا رسید و در همین ماه نیز برای صنایع پایین دستی در حوزه پتروشیمی و پالایش و گاز میان وزارت نفت و وزارت علوم قرارداد ۱۲ پروژه ملی منعقد شد.
معاون وزیر، به تفاهم نامه‌های همکاری میان وزارت علوم با دیگر وزارتخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در حوزه وزارت نیرو قرارداد و تفاهم نامه‌ همکاری برای انجام پروژه‌های مشترک و حمایت از پایان نامه‌های دکتری انجام گردیده و همچنین تفاهم نامه‌هایی با محیط زیست، هوافضا، کشاورزی و...  به امضا رسیده است.
 
وی بیان کرد: با ماموریت گرا نمودن پروژه‌ها، آیین نامه‌ ارتقا مرتبه اعضای هیات علمی را به نحوی تغییر دادیم تا اعتبار طرح های پژوهشی و فناوری در دانشگاه و بیرون از دانشگاه جدی گرفته شود و در راستای رفع موانع تولید معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های دارای قرارداد پژوهشی با دانشگاه لحاظ شده است.
دکتر احمدی با اشاره به انجام اقدامات مطلوب برای  تحریک حوزه تقاضا و اعتباردهی به آیین نامه‌ها، برای اساتید افزود: یکی از کارهای اساسی ما در وزارت علوم  تقسیم بندی کل کشور و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به ۹ منطقه است تا ارتباط و تعامل میان دانشگاه و مجموعه مراکز پژوهشی و فناوری مناطق تقسیم شده بیشتر شود.
 
ظرفیت بالای منطقه غرب کشور برای تعامل و ارتباط میان مراکز پژوهشی
معاون وزارت علوم، با ادامه توضیحات منطقه ۵ را شامل استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان و لرستان عنوان کرد و بیان کرد: هدف اصلی از این نشست‌ها استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای هر مجموعه و برقراری ارتباط متقابل و تنگاتگ میان این مراکز است که خوشبختانه در غرب کشور ظرفیت بالایی در خصوص برقراری ارتباط و تعامل میان مراکز پژوهشی وجود دارد.
دکتراحمدی، توسعه ارتباطات شبکه‌ای فعال و ارتباط میان دانشگاه و مراکز پژوهشی و فناوری و صنعت تقاضا محور با کشورهای منطقه و بین المللی را از دیگر اهداف این نشست‌ها عنوان کرد و افزود: علاوه بر ارتباط ارگانیگ میان دانشگاه و مراکز پژوهشی باید این ارتباط در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بررسی مشکلات دانشگاه ها و مراکز علمی مناطق مذکورا از دیگراهداف این نشست‌ها عنوان و اظهار کرد: امروز شعبه ای از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی در کرمانشاه راه اندازی شده است و باید این دفتر با دانشگاه رازی و دانشگاه های منطقه در حوزه پتروشیمی و پلیمرهمکاری داشته باشد.
 
 
سهم اعتبارات پژوهشی در کشور ۴۷ صدم درصد است
دکتر وحید احمدی، در خصوص اعتبارات  حوزه پژوهش و فناوری در کشور گفت: بر اساس برنامه پنجم قرار بود، تا انتهای سال ۹۴ سهم اعتبارت پژوهشی از تولید  ناخالص ملی یک و سه دهم درصد  باشد اما به دلیل مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات تنها ۴۷ صدم درصد از این عدد تحقق یافت.
وی در ادامه افزود: سهم ۳ درصدی اعتبارات حوزه پژوهش تا انتهای برنامه ششم  به توافق دولت رسیده و بر اساس بخشنامه ابلاغی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امیدواریم، سهم اعتبارات حوزه پژوهشی تا پایان سال ۹۵ به ۱ درصد برسد.
دکتراحمدی حضور در مجامع علمی بین‌المللی و حوزه چاپ مقالات در ISI را امتیازی برای کشور دانست و گفت: باید این حضور را در کمیت و کیفیت ارتقا دهیم اما وزارت علوم با آیین نامه ارتقاء مرتبه اعضای هیات علمی علاوه بر این امتیاز ضریب بالاتر یعنی ارائه مقالات در مجلات معتبر و نیز افزایش ارجاع  مقالات را مورد توجه قرار داده که باید در این زمینه فرهنگ سازی مناسب صورت گیرد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، طرح های تحقیقاتی نوآور و خلاقیت و ارتباط با صنعت را از جمله زمینه‌های مورد حمایت این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: این امتیاز بدین سبب است، تا اگر کسی در حوزه ارائه مقالات از امتیاز بی‌نصیب بماند در حوزه مذکور سهمی عاید او شود.
 
ایران در رتبه نخست منطقه از منظر فعالیت‌های پژوهشی قرار دارد
دکتر وحید احمدی، سهم فعایت‌های پژوهشی جمهوری اسلامی ایران را یک و نیم درصد عنوان کرد و گفت: از منظر فعالیت‌های پژوهی در رتبه شانزدهم دنیا و اما نخست منطقه قرار داریم.
وی با اشاره به رشد ۳۰۰ درصدی بودجه‌های عمرانی دانشگاه رازی ادامه داد: سال گذشته اعتبار ۸ میلیاردی و اما امسال ۲۳ میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای این دانشگاه لحاظ شد که در صورت تحقق تا پایان سال دانشگاه رازی به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر در حوزه توسعه ساخت و ساز و عمرانی  مطرح می‌شود.
دکتراحمدی گفت: سهم ۳۰ درصدی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه رازی و به عبارتی ۳ هزار و ۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه نوید دهنده این امید است که به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت می‌شود و اما ملاک ما برای دانشگاه‌های پژوهش محور فراتر از این مهم و برقراری ارتباطات بیرون از دانشگاه، منطقه و .. است و نیز انجام پژوهش‌های ملی و منطقه‌ای مورد تاکید است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در پایان خواستار انجام پژوهش های مشترک میان دانشگاه رازی در سطوح بین المللی و تبادل استاد و دانشجو شد.