اولین جلسه مشترک اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شبکه شاعا تشکیل شد

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ | ۰۷:۴۰ کد : ۱۱۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۱
اولین جلسه مشترک همکاری بین اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شبکه شاعا روز دوشنبه 20/11/93 در محل دفتر امور پشتیبانی پژوهش و فناوری تشکیل شد. در ابتدای این جلسه دکتر بختیاری ...
اولین جلسه مشترک همکاری بین اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شبکه شاعا روز دوشنبه 20/11/93 در محل دفتر امور پشتیبانی پژوهش و فناوری تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه دکتر بختیاری مدیر کل دفتر امور پشتیبانی پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به معرفی اجمالی شبکه شاعا و اقدامات در دست اقدام از قبیل استاندارد سازی، بهداشت ایمنی محیط زیست (HSE)، تعمیر و نگه داری، رتبه بندی شرکت¬ها و مشکلات فعلی این شبکه اشاره کرد.
در ادامه جلسه دکتر علیایی معاون دفتر امور پشتیبانی پژوهش و فناوری هدف از تشکیل این جلسه را تأکید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت همکاری در زمینه¬های مختلف از جمله تجهیزات آزمایشگاهی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد و افزود: با توجه به مشکلات عظیم در ساماندهی تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه های کشور ، شبکه آزمایشگاه های علمی ایران راه اندازی شد.
وی تأسیس آزمایشگاه مرکزی، جمع آوری اطلاعات جامع از تجهیزات آزمایشگاهی موجود در کشور ، تدوین نظام جامع تعمیر و نگه داری در کشور، رتبه بندی شرکت ها و ساماندهی نظام HSE (بهداشت ایمنی و محیط زیست) را به عنوان برنامه های این شبکه مطرح کرد.
رئیس اداره تولید تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه وظیفه اداره کل تجهیزات پزشکی احراز ایمنی و عملکرد تجهیزات پزشکی است اظهار داشت: تجهیزات پزشکی تجهیزاتی هستند که با سلامت بدن سر و کار دارند و بیشترین زمینه فعالیت این اداره، تجیهزات پزشکی است تا تجهیزات آزمایشگاهی لذا همه تجهیزات پزشکی باید به تایید اداره تجهیزات پزشکی برسند تا مجوزهای لازم را اخذ نمایند.
مهندس تولا با اشاره به اینکه تجهیزات آزمایشگاهی در شاعا می تواند به ما در تست تجهیزات پزشکی کمک کند افزود: در این راستا همکاری های متعددی قابل انجام خواهد بود.
وی در ادامه با بیان اینکه آزمایشگاه تشخیص طبی زیر نظر اداره تجهیزات پزشکی می باشد و آزمایشگاه غیر تشخیص طبی زیر نظر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو می باشدخاطر نشان کرد :در خصوص رتبه بندی شرکت ها اقداماتی صورت گرفته بدین شکل که در ابتدا کارگروهی در اداره تجهیزات تشکیل شده و ضابطه هایی جهت رتبه بندی شرکت ها تعیین گردیده که بخش خصوصی با در نظر گرفتن آنها می تواند شرکت ها را رتبه بندی کند.
رئیس اداره تولید تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه رتبه بندی شرکتها در حوزه تجهیزات پزشکی اختیاری است نه اجباری تصریح کرد: لیست سیاه شرکتهای خصوصی در حوزه تخلفات موجود است و در نهایت این شرکت ها به صورت تصادفی مورد ارزیابی قرار می گیرند.
در پایان این جلسه مقرر شد جلسه ای با حضور دکتر صفوی مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر رستگار، مدیر کل آزمایشگاه‌های کنترل غذا و دارو در محل این وزارتخانه جهت همکاری های بیشتر تشکیل شود و از تجربیات این اداره در زمینه نحوه ارزیابی شرکت ها استفاده شود.