اولین نشست شورای راهبری نظام ایمنی، سلامت و محیط زیست آزمایشگاه های علمی در دانشگاه ها برگزار شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۱ کد : ۱۱۲۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۶
اولین نشست شورای راهبری نظام ایمنی، سلامت و محیط زیست آزمایشگاه های علمی  با هدف هم اندیشی در خصوص ایمن سازی آزمایشگاه ها و استاندارد سازی دراداره کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علو...

اولین جلسه شورای راهبری نظام ایمنی، سلامت و محیط زیست روز دوشنبه مورخ 20/2/95 در دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
این جلسه با حضور معاون دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دکتر علیائی ، دکتر رسولی فرد رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه زنجان،دکتر نوریان از دانشگاه خلیج فارس،دکتر محمدی، دکتر کلانتری و دکتر ناظر از پژوهشگاه زلزله شناسی و خانمها دکتر قبادی دانا و مهندس کمالی از پژوهشگاه استاندارد و جمعی از کارشناسان دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
در این جلسه دکتر رسولی فرد از طراحی دستور العمل HSE در دانشگاه زنجان خبر داد و افزود این ضوابط با توجه به تجربیات سایر کشور در این حوزه تدوین شده است. وی گفت: تعیین سرفصل های آموزشی در حوزه HSE ، طراحی الگوی صحیح استاندارد سازی آزمایشگاه ها و تاسیس دفتر استاندارد در داخل دانشگاه از دیگر اقدامات دانشگاه زنجان در این حوزه بوده است.
در ادامه دکتر محمدی به لزوم ایمن سازی آزمایشگاه های کشور برای زلزله اشاره کرد و گفت که در این ایمن سازی باید به فاکتورهایی چون سازه آزمایشگاه های ، موارد غیر سازه ای و رفتارهای انسانی قبل و بعد از زلزله توجه داشت.
وی افزود طراحی آئین نامه ایمن سازی آزمایشگاه ها باید در دستور کار قرار گیرد.
رئیس پژوهشکده سازه پژوهشگاه زلزله شناسی گفت: روال های ساخت تجهیزات لرزه بر و تجهیزات لرزه بر وارداتی استاندارد نیستند که در این زمینه باید ضوابطی مشخص شود. وی ادامه داد: با توجه به اهمیت خاص تجهیزات آزمایشگاهی و ایمن سازی آنها،یکپارچگی آئین نامه ایمن سازی در مقابل زلزله و سایر دستورالعمل ها باید در اولویت باشد.
دکتر ناظر اظهار داشت با توجه به مخرب بودن تجهیزات و محتویات آزمایشگاهی در زمان زلزله بایستی استانداردهایی برای خرید تجهیزات و یا واردات تجهیزات آزمایشگاهی با ملاحظات لرزه ای در نظر گرفته شود.
در ادامه جلسه خانم دکتر قبادی نیا به موضوع جزیره ای بودن اقدامات در حوزه HSE اشاره کرد و گفت: استاندارد جایی است که تمامی این نظرات و اقدامات تجمیع و بصورت ملی تدوین می شود.
معاون پژوهشی پژوهشگاه استاندارد خاطر نشان کرد : استاندارد به سه دسته شامل ترجمه مراجع بین الملی،  ترجمه مراجع بین المللی به همراه بومی سازی و استانداردهایی که بدون مرجع و براساس تجربیات و تحقیقات بدست می آیند ، تقسیم می شوند. این استانداردها پس از تصویب در شورای عالی استاندارد برای اجرا بصورت اجباری ابلاغ می شوند که در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی نیز ضوابط فنی برای واردات آنها بایستی تدوین و تصویب شود.
در این جلسه که با هدف هم اندیشی در خصوص ایمن سازی آزمایشگاه ها و استاندارد سازی برگزار شد موارد ذیل مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.
-    پیشنهاد شد کارگروه تخصصی جهت استقرار نظام HSE و ایزو 17025 در وزارت علوم تشکیل و به عنوان ذیل شورای راهبری شماک تشکیل گردد و احکام آن توسط معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت متبوع صادر گردد.
-    مقرر گردید طی نامه ای از طریق مقام عالی وزارت جهت تسهیل و تسریع و تدوین استانداردهای مرتبط با HSE موضوعات معرفی شده در اولویت تصویب  در کمیته برنامه ریزی تدوین سازمان ملی استاندارد قرار گیرد.
-    مقرر گردید کلیه تجربه ها و پیشنهادات مربوط به HSE در حوزه دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری با رعایت مالکیت فکری تدوین کنندگان به سازمان ملی استاندارد جهت تدوین ملی استاندارد HSE ارسال گردد.
-    مقرر گردید نیازهای دانشگاه ها و مراکز پژوهش  وفناوری در ارتباط با  HSE و 17025 توسط دفتر پشتیبانی پژوهش و فناوری جمع آوری و به پژوهشگاه استاندارد ارسال گردد و پژوهشگاه نیز آنها را در اولویت کاری خود قرار دهند.
-    مقرر گردید جلسات کارگروه تخصصی بصورت ماهیانه تشکیل گردد.