شورای سیاستگذاری منطقه دو پژوهشی با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم برگزار شد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۷ کد : ۱۲۶۵۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۶
شورای سیاستگذاری منطقه دو پژوهشی با حضور دکتر وحید احمدی   معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر احمدی ...
شورای سیاستگذاری منطقه دو پژوهشی با حضور دکتر وحید احمدی   معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر احمدی در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: هدف از تشکیل  جلسات در مناطق ، توجه بیشتر به مسائل منطقه ای  ، همفکری با مدیران دانشگاهی و اجرایی مناطق  و اخذ تصمیمات موثر برای توسعه مناطق است.
 وی  تاکید کرد :دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری باید در زندگی روزه مردم و اقتصاد جامعه موثر باشند و گرنه اهمیت خود را برای جامعه از دست می دهند که در جهت نیل به این هدف باید دانشگاه ها توانمندی حل مشکلات را داشته باشند و هم تقاضای جامعه  از دانشگاه ها تقویت شود.
دبیرکل شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: برای خروج نگاه جامعه به پژوهش به عنوان یک پدیده تزئینی و هزینه ای،  باید نگرش جامعه و دانشگاه به مقوله پژوهش تغییر کند و پژوهش ابزار نوآوری و رفع مشکلات در همه حوزه های جامعه شناخته شود.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با سرعت خوبی در حال پیشرفت هستند ولی جامعه هنوز به اندازه کافی برای حل مشکلات خود به دانشگاه ها تکیه نکرده و نیازهای خودرا عرضه نمی کند ، گفت : این موضوع نیازمند آسیب شناسی و همچنین تبلیغ و اطلاع رسانی توانمندی دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت:  باید هدف اصلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی تربیت نیروهای خلاق، نوآور و کار آفرین باشد و برای  رسیدن به این هدف باید به همه مقاطع تحصیلی توجه و برنامه ریزی شود .
وی همچنین توجه صرف برخی از دانشگاه ها به توسعه تحصیلات تکمیلی را یک آفت دانست و گفت :  در مقاطع پایین تر نیز پرورش نیروهای خلاق برای رفع مشکلات جامعه امکان پذیر است.
در ادامه این نشست رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران به عنوان دبیر منطقه دو پژوهشی ، مدیرکل استاندارد  استان گلستان و معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه دو پژوهشی کشور دیدگاه های خودرا در خصوص مسائل پژوهشی کشور بیان کردند.