صادرات 85 میلیون دلاری محصولات پارک‌های علم و فناوری

۱۹ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۰ کد : ۱۲۶۷۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۰
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵________________________________________معاون وزیر علوم خبر داد صادرات 85 میلیون دلاری محصولات پارک‌های علم و فناوری سرویس : علمی و فناوری - علم و فناوری ایران معاون پژوهش ...
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
________________________________________
معاون وزیر علوم خبر داد
صادرات 85 میلیون دلاری محصولات پارک‌های علم و فناوری
سرویس : علمی و فناوری - علم و فناوری ایران
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صادرات 85 میلیون دلاری محصولات پارکهای علم و فناوری خبر داد.
به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا وحید احمدی در جمع خبرنگاران در سیستان و بلوچستان ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه فجر اظهار کرد: بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، سرمایه عظیم انسانی و علمی را در اختیار داریم . این سرمایه عظیم شرایطی را به وجود آورده تا در عرصه رقابت علمی و گفتمان علمی دنیا نقش فعال و موثرتری داشته باشیم.
وی با بیان این که پیروزی در برجام نشان از قدرت علمی ما داشت افزود: در حال حاضر کشور ایران از نظر سطح علمی در دنیا در رتبه قابل قبولی قرار دارد که این خود یکی از دلایل وارد مذاکره شدن دنیا با ایران است.
احمدی تصریح کرد: در دنیای امروز دیگر زبان زور زبان حاکم نیست بلکه زبان علمی جای خود را به زیان زور داده و امروز دنیا آن را پذیرفته اند.
وی اظهار کرد: ایران علاوه بر فناوری هسته‌ای در زمینه‌هایی چون نانو ،هوا و فضا و ... صاحب توانمندی‌های علمی قابل قبولی در منطقه و صاحب نفوذ علمی در دنیاست.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه سطوح علمی بالای دانشگاههای ایران محصول تلاش جوانان،اعضای هیئت علمی،دانشمندان و محققین است اضافه کرد: تحریم ها باعث شد صنایع در کنار دانشگاه بیایند و از ظرفیت هر دو استفاده کنیم .
احمدی یادآور شد: در سال 2012 هیچ دانشگاهی از ایران در سطح دانشگاههای برتر دنیا نبود اما خوشبختانه اکنون در رتبه بندی پایگاه لایدین 13 دانشگاه کشور جز دانشگاههای برتر دنیا هستند.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: 37 پارک علم و فناوری و 156 مرکز رشد در سطح کشور داریم و تقریبا همه استان ها دارای پارک علم و فناوری هستند .
وی با اشاره به اینکه برای حدود 17 هزار نفر در پارک علم و فناوری کشور در سال 1391 ایجاد اشتغال شده است افزود:این تعداد در سال جاری به حدود 29 هزار نفر رسیده است.
احمدی تعداد واحدهای فناور کشور را نیز 4 هزار و 100 واحد اعلام کرد.
وی با بیان این که ارتقای کیفیت علمی در سال آینده از اصلی ترین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است اذعان کرد:در حال حاضر نزدیک به 1100 مجله علمی پژوهشی در سطح کشور داریم که حدود 42 مجله در ISI نمایه شده‌اند و ارتقای بین المللی این مجلات جزو برنامه های سال آینده است.
وی گفت:تا قبل از سال 92 صادرات قابل ملاحظه‌ای از محصولات علم و فناوری نداشتیم که طی دو سال گذشته شاهد افزایش صادرات به حدود 85 میلیون دلار بودیم.
احمدی بیان کرد:از دیگر برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد بین المللی در ارتباطات ، پژوهش و فناوری و توسعه کسب و کار در دانشگاه‌هاست تا توانایی لازم را برای ایجاد خلاقیت ،نوآوری و کسب و کار داشته باشند .
احمدی تصریح کرد: در چند سال گذشته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه صنعت و معدن تفاهم نامه هایی برای ایجاد فرصت مطالعات صنعتی و نیز با وزارت نفت در حوزه تحقیقات ازیاد برداشت از میادین نفتی داشته است.
وی گفت: درسال جاری در حوزه پایین دستی نفت 12، قرارداد بین مراکز دانشگاهی و نفتی بسته شده است.