تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ها با توجه بیشتر به پژوهش

۲۸ دی ۱۳۹۴ | ۰۷:۰۲ کد : ۱۳۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۱
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا، رییس دانشگاه رازی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پارک های علم و فناوری منطقه پنج پژوهش و فناوری کشور که روز چهارشنبه...
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا، رییس دانشگاه رازی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پارک های علم و فناوری منطقه پنج پژوهش و فناوری کشور که روز چهارشنبه23 دی ماه 1394 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به پژوهش در دانشگاه‌ها، گفت: دانشگاه رازی با دارا بودن چهره های سرشناس پژوهشگر و علمی مجموعه ای توانمند، در آموزش عالی کشور است، وی ضمن قدردانی از حضور معاونان پژوهش و فناوری و روسای پارک های علم و فناوری منطقه 5 پژوهش و فناوری کشور و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و مدیران ستادی آن معاونت اظهار امیدواری کرد که این جلسات بتواند مشکلی از مشکلات پژوهش را در دانشگاه رفع نماید، وی همچنین به حرکت مفید شکل گیری آزمایشگاه های مرکزی اشاره نمود و افزود تا بحال حدود 130 آزمایشگاه در دانشگاه رازی به عضویت شبکه شاعا در آمده است، اما در امر پژوهش علیرغم تعلقات ذاتی همه دوستان در آموزش عالی کشور هنوز دانشگاه ها سهم کمی در تولید ناخالص ملی را دارا بوده که این خود یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری نیز می باشد.
دکتر محمد ابراهیم اعلمی آل آقا، اظهار داشت: در زمینه پژوهش بستر مناسبی از لحاظ نیروی انسانی متخصص شامل یکصدهزار نفر عضو هیات علمی و جمع کثیری از دانشجویان فعال وجود دارند، بویژه در بخش تحصیلات تکمیلی که باید به عنوان یک فرصت به این موضوع نگاه کرد.
رییس دانشگاه، به کمبود بودجه‌ پژوهشی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: بسیاری از وسایل آزمایشگاهی دانشگاه ها به علت فرسوده بودن نیاز به تعمیر داشته که با برآورد انجام شده این کار در دانشگاه رازی نیاز به صرف هزینه ای بالغ بر 2 تا 3 میلیارد تومان می باشد و نبود این اعتبار یعنی به کار نگرفتن وسایل آزمایشگاهی به ارزش ده ها میلیارد تومان که می توانست در خدمت پژوهش قرار گیرد و امروز این کار صورت نمی گیرد.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا، خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت تحقق بخشی از اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ها در رابطه با آزمایشگاه های مرکزی می باشد که باید با جدیت به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به تغییراتی که هر از چندگاهی در آیین نامه ارتقاء مرتبه اعضای هیات علمی دانشگاه ها اعمال می گردد، اشاره نمود و افزود اگر توجه شود شاید در بسیاری از مواقع این تغییرات به مصلحت نبوده و بهتر است با ژرف نگری بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا، در ادامه با بیان اینکه پژوهش‌ها باید بر مبنای نیاز مردم و مشکلات و خواست جامعه باشد، اظهار کرد: متاسفانه پژوهش‌هایی که صورت می‌گیرد بر اساس اولویت‌های امروز نیست. وی عنوان کرد: در برخی از موارد درد مردم را می‌بینیم و می‌دانیم چه مشکلاتی دارند، مانند معضل ریزگردها و مشکل جنگل های بلوط در استان کرمانشاه، اما در پژوهش‌ها به آن توجه نمی‌کنیم با وجود اینکه پتانسیل‌های خوبی در حوزه نیروهای پژوهشگر داریم، اما به خوبی از آن استفاده نمی‌شود.
دکتر اعلمی آل آقا، در پایان بر اینکه تقاضا برای پژوهش و پژوهش‌های ما باید پیوست استاندارد داشته باشند، تاکید کرد و افزود متاسفانه تاکنون تحرک جدی در این بخش دیده نشده است.