تنها 15 تا 20 درصد اساتید کشور از طرح‌های پژوهشی استقبال می‌کنند

۲۸ دی ۱۳۹۴ | ۰۷:۰۳ کد : ۱۴۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۳
تنها 15 تا 20 درصد اساتید کشور از طرح‌های پژوهشی استقبال می‌کنند به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر وحید احمدی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ ها و روسای پارک های علم و فناوری منطقه پنج پژو...
 تنها 15 تا 20 درصد اساتید کشور از طرح‌های پژوهشی استقبال می‌کنند
تنها 15 تا 20 درصد اساتید کشور از طرح‌های پژوهشی استقبال می‌کنند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر وحید احمدی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ ها و روسای پارک های علم و فناوری منطقه پنج پژوهش و فناوری کشور که روز چهارشنبه 23 دی ماه 1394 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه رازی  برگزار شد، اظهارداشت: اکنون آموزش و دانشگاه‌های کشور در مرحله گذار هستند، تا به صورت جدی وارد چرخه علم، فناوری، پژوهش و تولید ثروت شوند و این کار بسیار بزرگی است که با ابلاغ سیاست ‌های کلان مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری آغاز شد.
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه این دوره تغییر و تحول باعث تغییر نگاه به دانشگاه‌ها می‌شود، اظهار کرد: با این تغییر شاهد ورود دانشگاه ها به تصمیم‌سازی‌های بزرگ مملکت و نظام توسعه خواهیم بود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تغییرات دانشگاه‌های جهان اشاره و تاکید کرد: امروزه دیگر ماموریت دانشگاه‌ها انتقال صرف مجموعه علوم از اساتید به دانشجو نیست، بلکه محوریت در حوزه پژوهش، فناوری و خصوصا ارتباط با صنعت است که دانشگاه‌های مهم دنیا به این سمت می‌روند. وی افزود: دانشگاه‌ها باید به سمت تولید علم و تبدیل آن به ثروت و تربیت نیروی کارآفرین در دانشگاه حرکت کنند. همچنین تغییراتی در نظام آموزشی و ساختار علمی بوجود آورند و ارتباط بیشتری با بخش صنعت برقرار کنند، طوری که بتوانیم ایجاد اشتغال کنیم.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: متاسفانه اکنون اشتغال پس از تحصیل در دانشگاه‎های ما بسیار پایین است و این در حالیست که دانشگاه‌های دنیا که به سمت ارتباط با صنعت رفته‌اند، امید به اشتغال بیشتری در دانشجویان ایجاد کرده و فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها راحت‌تر جذب بازار کار می‌شوند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این بین نباید از ارتباط با مراکز رشد و استفاده از ظرفیت آنها غافل شویم.
دکتراحمدی گفت: موضوع مهم دیگر که به پژوهش محور شدن دانشگاه‌ها کمک می‌کند، توجه به پژوهش در حوزه کارشناسی است، نه اینکه صرفه به تحصیلات تکمیلی بپردازیم.
وی با اشاره به جمعیت 4/8 میلیون نفری دانشجویان کشور، خاطرنشان کرد: از این جمعیت حدود چهار میلیون نفر در حوزه کارشناسی هستند که پتانسیل زیادی در حوزه پژوهش و نوآوری دارند و نباید از آنها غافل شویم.
 
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم تغییر رویه اساتید دانشگاه‌ها به عنوان اصل مهم دیگر تاکید و تصریح کرد: متاسفانه در دانشگاه‌های ما تاکید نمی‌شود که اساتید پروژه های پژوهشی و فناوری بیاورند و با همین روند و فقط با ارائه مقاله چند سال بدون دغدغه فعالیت می‌کنند و دانشجو می‌گیرند.
دکتراحمدی افزود: به دنبال ایجاد این فرهنگ در دانشگاه‌ها هستیم که هر استادی که پروژه دارد، بتواند دانشجوی تحصیلات تکمیلی بگیرد و دانشگاه‌ها هم باید دراین زمینه سخت‌گیری کنند.
وی با بیان اینکه باید به سمت ماموریت‌گرا کردن تحصیلات تکمیلی برویم، اظهار کرد: تا زمانی‌که اساتید به شیوه یارانه‎ای، اتوماتیک و بدون تلاش دانشجوی تحصیلات تکمیلی می‌گیرند، شرایط همین است و اساتید ما احساس امنیت کاذب خواهند داشت و این امر باعث کاهش استقبال اساتید دانشگاه‌ها از طرح‌های شده و اکنون تنها 15 تا 20 درصد اساتید به گرفتن طرح‌های پژوهشی روی می‌آورند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه باید این رقم را به 60 تا 70 درصد برسانیم، خاطرنشان کرد: اکنون از بخش‌های مختلف مانند وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، دفاع، نفت و ... برای دانشگاه‌ها طرح های پژوهشی داریم، اما از آن استقبال نمی‌شود.
 دکتر احمدی گفت: موضوع دیگر که نباید از آن غافل شویم پذیرفتن و استفاده‌ از طرح‌های پژوهشی بین‌المللی است که در این حوزه پتانسیل و امکانات خوبی داریم.
دکتر احمدی تاکید کرد: بر اساس قانون رفع موانع تولید، دانشگاه‌ها می‌توانند از این قانون برای پژوهش استفاده کنند که اگر بخش صنعت برای حوزه پژوهش هزینه کند، از معافیت مالیاتی برخوردار خواهد شد و دانشگاه‌ها باید از این ایجاد انگیزه‌ای که برای بخش صنعت شده است، استفاده کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در حال پیگیری از سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستیم که دانشگاه‌ها نتوانند ردیف 15 درصدی بودجه پژوهشی را تغییر دهند و معاونان پژوهش و فناوری هم باید در این بین مطالبه‌گر باشند.
دکتروحید احمدی، از آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حمایت از استارتاپ های دانشگاهی یا همان ایده های برتر خبر داد و افزود: امیدوار هستیم، بخش استارتاپ ها در دانشگاه ها تقویت شود و در صورت امکان به صورت هفتگی در دانشگاه ها برگزار گردد.
وی در ادامه ضمن اعلام اینکه استارتاپ ها می توانند، فضای پویایی و نشاط را در دانشگاه ها ایجاد نمایند خاطر نشان کرد: در صورت برگزاری رویداد استارتاپ توسط دانشگاه ها،  وزارت علوم، برای تیم های برتر جوایزی را در نظر می گیرد.