معاون پ‍ژ‍وهش و فناوری وزیر علوم بر ضرورت تقویت و تجهیز آزمایشگاهها به عنوان زیرساخت توسعه علمی تاکید کرد

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۵ کد : ۱۴۴۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۷
معاون پ‍ژ‍وهش و فناوری وزیر علوم گفت:محور اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و لازمه رسیدن به اقتصاد دانش بنیان و توسعه علمی، تقویت و تجهیز آزمایشگاهها است.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ...
معاون پ‍ژ‍وهش و فناوری وزیر علوم بر ضرورت تقویت و تجهیز آزمایشگاهها به عنوان زیرساخت توسعه علمی تاکید کرد
معاون پ‍ژ‍وهش و فناوری وزیر علوم گفت:محور اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و لازمه رسیدن به اقتصاد دانش بنیان و توسعه علمی، تقویت و تجهیز آزمایشگاهها است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در اولین همایش مسئولان آزمایشگاههای مرکز ی دانشگاهها و مراکز پ‍ژوهش و فناوری کشور که به مناسبت روز آزمایشگاه در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برگزارشد، اظهار داشت: ابلاغ نظام ایمنی و سلامت آزمایشگاهها یکی از اقدامات مهمی بود که وزارت علوم برای حمایت از محققان و کارشناسان آزمایشگاهها انجام داد .
وی  با اشاره به عضویت 120آزمایشگاه در شبکه شاعا افزود: ایجاد شبکه شاعا بین آزمایشگاههای علمی کشور برای مدیریت بهینه، هماهنگی و استفاده مطلوب از امکانات آزمایشگاهی کشور از دیگر اقدامات مهم وزارت علوم برای تقویت آزمایشگاههاست که مزایای زیادی از جمله، تهیه بانک اطلاعاتی از تجهیزات آزمایشگاهی، ایجاد زیر ساخت های ارائه خدمات آنلاین به محققان در سراسر کشور و ایجاد رقابت برای ارائه خدمات آزمایشگاهی بهتر را به دنبال داشته است.
معاون پ‍ژ‍وهش و فناوری وزیر علوم گفت: توانمند سازی نیروهای انسانی شاغل در آزمایشگاهها از طریق برگزاری کارگاههای تخصصی برای ارائه خدمات آزمایشگاهی مطلوب و فراهم کردن زمینه حضور بخش خصوصی در تولید، تامین و ارائه خدمات آزمایشگاهی از دیگر برنامه های وزارت علوم برای توسعه شبکه آزمایشگاهی علمی کشور است.
وی با تاکید بر نقش رقابت مبتنی بر دانش و نوآوری  در ایجاد و توسعه صنایع بزرگ، نرم افزاری و سخت افزاری در دنیا گفت: در جهت تقویت رقابت بین آزمایشگاههای علمی کشور، تخصیص بودجه متمرکز تجهیزات پژوهشی به دانشگاهها و مراکز پژوهش و فناوری کشور بر اساس جایگاه آنها در رتبه بندی شبکه شاعا صورت می گیرد.
دکتر احمدی گفت: همچنین برای دسترسی دانشگاهها و مراکز پژوهشی به مناسب ترین محصولات آزمایشگاهی، فعالیت تولید کنندگان و وارد کنندگان تجهیزات آزمایشگاهی نیز مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می گیرد تا دانشگاهها و مراکز پژوهشی با شناخت کامل از سابقه و نحوه خدمت دهی شرکت ها با آنها قرار داد همکاری منعقد کنند.
وی افزود: با مذاکراتی که با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور صورت گرفته است تعدادی از آزمایشگاههای مناسب دانشگاهی و پژوهشی می توانند به عنوان آزمایشگاههای مرجع فعالیت کنند که این اقدام در ایجاد درآمد اختصاصی برای آنها بسیار مهم است.
وی در پایان، برگزاری روز آزمایشگاه  را فرصت مناسبی برای  قدردانی از خدمات محققان و کارشناسان آزمایشگاههای علمی کشور و توجه به هویت و جایگاه این مراکز در نظام علم و فناوری کشور دانست.
گفتنی است   همزمان با  اولین همایش مسئولان آزمایشگاههای مرکزی دانشگاهها و مراکز پ‍ژوهش و فناوری ، نشریه خبری شاعا رونمایی و نمایشگاهی از شرکت های تولید و  وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی برگزار شد.