نشست خبری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با خبرنگاران استان گلستان برگزار شد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۰:۱۶ کد : ۱۵۳۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۴۰۲
به همت روابط عمومی دانشگاه، نشست خبری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با خبرنگاران استان گلستان ، چهارشنبه 15 اردیبهشت ماه در سالن اندیشه برگزار شد. دکتر وحید احمدی در این نشست گفت: ...
به همت روابط عمومی دانشگاه، نشست خبری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با خبرنگاران استان گلستان ، چهارشنبه 15 اردیبهشت ماه در سالن اندیشه برگزار شد.
دکتر وحید احمدی در این نشست گفت: تعریف دقیقی از کاربردی شدن تحقیقات دانشگاهی وجود ندارد اما فاصله زیادی با حد مطلوب داریم.
وی با تاکید بر اینکه صنعت باید به سمت دانشگاه و دانشگاه باید به سمت صنعت برود، تصریح کرد: دانشگاهها برای گرفتن دانشجویان دکترای پژوهش محور حتما باید از صنعت پروژه داشته باشند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: دستگاهها و صنایعی که برای دانشگاه پروژه داشته باشند از ۱۰ درصد معاف مالیاتی برخوردار خواهند بود.
محور اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است
وی همچنان با اشاره به شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری افزود: یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و باید تلاش کنیم ارتباط خود را با صنعت تقویت کنیم.
دکتر احمدی در خصوص تفاهم نامه و قراردادهای همکاری سایر وزارتخانه ها با وزارت علوم گفت: در حوزه نیرو، دفاع، صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی تفاهم نامه های در جهت حمایت از پایان نامه های دانشجویی داشته ایم.
وی ادامه داد: قرارداد با وزارت نفت در خصوص ازدیاد برداشت از مخازن نفتی و ۱۲ پروژه در زمینه صنایع پایین‌دستی، تفاهم‌نامه همکاری با وزارت نیرو برای انجام پروژه‌های مشترک، قرارداد با وزارت دفاع برای اجرای بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ پروژه از جمله اقدامات انجام شده برای کاربردی کردن پژوهشها است.
بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند
دکتر احمدی در خصوص شرکتهای دانش بنیان افزود: در سال ۹۲ کمتر از سه هزار شرکت دانش بنیان داشتیم در حالی که در حال حاضر بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کند.
وی با اشاره به اینکه از لحاظ علمی همچنان در منطقه رتبه اول را داریم، خاطر نشان کرد: در دنیا رتبه علمی کشور از ۱۸ به ۱۶ ارتقاء پیدا کرده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: سهم ایران از مقالات با کیفیت بالای یک درصد حدود ۱.۵۶ درصد است در حالی که در سال ۱۳۹۰ سهم ما ۰.۸ بوده است که نشان دهنده افزایش کیفیت مقاله ها و طرح های ما در عرصه پژوهش است.
وی با بیان اینکه طبق قانون برنامه پنجم توسعه باید تا انتهای سال ۹۴ سهم اعتبارات پژوهشی سه درصد از تولید ناخالص داخلی می شد، افزود: این رقم در حال حاضر کمتر از نیم درصد تولید ناخالص داخلی است.