رؤسای آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها ومؤسسات پژوهشی ، بر خرید تجهیزات آزمایشگاهی بر اساس برنامه ها و سیاست های مصوب وزارت علوم تاکید کردند

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۵۴ کد : ۱۶۷۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۹
در بیانیه پایانی اولین همایش تخصصی رؤسای آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری ، بر ساماندهی تجهیزات در قالب آزمایشگاه مرکزی، بازسازی و نوسازی آزمایشگاه ها، به...
 در بیانیه پایانی اولین همایش تخصصی رؤسای آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری ، بر ساماندهی تجهیزات در قالب آزمایشگاه مرکزی، بازسازی و نوسازی آزمایشگاه ها، بهره گیری از امکانات آزمایشگاهی در قالب شبکه آزمایشگاهی شاعا، آموزش کارشناسان و نیروهای انسانی اعضا شبکه شاعا ،خریدهای تجهیزات آزمایشگاهی بر اساس برنامه ها و سیاست های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل این بیانیه بدین شرح است :
با عرض تبریک میلاد با سعادت حضرت امام محمد تقی(ع)، همزمان با بزرگداشت روز آزمایشگاه و به مناسبت زادروز حکیم آزمایشگر، پژوهنده، پزشک نابغه و دانشمند فرزانه، سید اسماعیل جرجانی، اولین همایش تخصصی با حضور رؤسای آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور در تاریخ 30 فروردین 95 به میزبانی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد.
در پایان و پس از سخنرانی و مباحث انجام گرفته در همایش، بیانیه پایانی به شرح زیر توسط رؤسای محترم آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری صادر شد:
1-ساماندهی تجهیزات در قالب آزمایشگاه مرکزی و مجتمع آزمایشگاه های علمی-تحقیقاتی یک الگوی موفق است که انتظار می رود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این موضوع را مورد حمایت قرار دهد تا نسبت به ساماندهی تجهیزات و امکان ارائه خدمات علمی آزمایشگاهی به دانشجویان، استادان و محققان فراهم شود.
2-ضرورت دارد استقرار نظام HSE به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین امور آزمایشگاه ها و کارگاه‌های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری در اولویت حمایت های اعتباری مسئولان محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین مسئولان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری قرار گیرد.
3-بخش قابل توجهی از آزمایشگاه ها و کارگاه ها به دلیل قدمت کاری در حال فرسودگی است. ضرورت دارد برای بازسازی و نوسازی آن مسئولان محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توجه جدی به عمل آورند. 
4-ارتباط بین آزمایشگاه های دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و سایر مؤسسات وابسته به منظور همکاری با یکدیگر و ارائه خدمات متقابل و بهره گیری از امکانات آزمایشگاهی یکدیگر در قالب شبکه آزمایشگاهی شاعا مورد تاکید است.
5- موضوع تهیه و تأمین ملزومات عمومی و مواد آزمایشگاه ها و توزیع آنها بین آزمایشگاه ها به منظور دستیابی به مواد استاندارد و صرفه جویی در هزینه ها در ستاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران مورد توجه جدی قرار گیرد.
6-همکاری آزمایشگاه ها در جهت آموزش کارشناسان و نیروهای انسانی اعضا شبکه شاعا در راه اندازی دستگاه های جدید و تبادل اطلاعات تخصصی با یکدیگر مورد نظر می باشد.
7- با توجه به اینکه خریدهای موازی و تکراری باعث هدررفت هزینه ها و اعتبارات دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری می گردد، توصیه می شود خریدهای تجهیزات بر اساس برنامه ها و سیاست های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری صورت گیرد و از خریدهای موازی و تکراری پرهیز شود.