مدیر کل و معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آزمایشگاه های دانشگاه شهید چمران اهواز بازدید کرد

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ | ۰۷:۳۹ کد : ۱۹۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۲
مدیر کل و معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در یک سفر یک روزه به استان خوزستان در مورخ 12/11/93 در دانشگاه شهید چمران اهواز حضور پیدا کردند. در این سفر&...
مدیر کل و معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در یک سفر یک روزه به استان خوزستان در مورخ 12/11/93 در دانشگاه شهید چمران اهواز حضور پیدا کردند. در این سفر  ابتدا از قسمت¬های مختلف آزمایشگاه مرکزی و سپس از آزمایشگاه¬های دانشکده¬های علوم، مهندسی، علوم آب، دامپزشکی، کشاورزی و مهندسی بازدید شد.
این بازدید با برگزاری جلسه¬ای با هیأت رئیسه دانشگاه ادامه پیدا کرد.
در این جلسه مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: با وجود همه مشکلات نفتی و بودجه ای در سال آینده، در بخش تجهیزات حدود 1200 میلیارد ریال و در بخش ارزی 500 میلیون دلار پیش بینی شده که اگر محقق شود آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها جان تازه ای می گیرند.
وی با اشاره به بازدید خود از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران و برخی آزمایشگاه های دانشکده ها، گفت: آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران یکی از آزمایشگاه های کم نظیر در سطح ملی و بی نظیر در سطح جنوب و جنوب غرب کشور است که باید جهت تکمیل تجهیزات و نوسازی مورد حمایت قرار گیرد.
دکتر بختیاری مغزهای متفکر و تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی را سرمایه های هر دانشگاه دانست و افزود: بی انصافی است اگر به این سرمایه ها بی اعتنایی کنیم.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه قطعا حمایت های سال آینده براساس آزمایشگاه های مرکزی شکل گرفته، از هیئت رئیسه دانشگاه درخواست کرد به آزمایشگاه مرکزی بیشتر توجه کنند و نیازهای HSE و ساختمانی آن را در جهت درآمدزایی و جذب سرمایه تامین نمایند.
وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران که عضو شبکه شاعاست متعلق به همه استان است، افزود: اگر آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گواهی ایزو و ایمنی و بهداشت و محیط زیست (HSE) بگیرد،  خروجی آن قطعا قابل اعتماد بوده و درآمدزایی آن بسیار زیاد می شود به طوری که دیگر دانشگاه نیازی به وزارت علوم برای بودجه نخواهد داشت  و درآمدهای آن برای اداره دانشگاه کفایت می کند.
دکتر بختیاری در عین حال اذعان داشت: دانشگاه شهید چمران باید به فکر یک محل جدید برای آزمایشگاه مرکزی باشد و یا اصلاحاتی در محل کنونی ایجاد نماید تا موفق به کسب HSE گردد.
وی در ادامه، سیاست وزارت علوم بر مبنای حمایت از آزمایشگاه درجه یک تا چهار را تشریح کرد و گفت: در آزمایشگاه های درجه یک، دانشگاه و دولت اصلا نقشی ندارند و فردی سرمایه دار، خیّر و دارای ارتباطات خارجی و داخلی اقدام به سرمایه گذاری می کند. چنین آزمایشگاهی دارای تجهیزات استاندارد بوده و گواهی ایزو اخذ می کند و همه بودجه های پژوهشی به سمت این آزمایشگاه هدایت می شود.
دکتر بختیاری با بیان اینکه 5 نوع آزمایشگاه درجه یک این چنینی به صورت منطقه ای در کشور پیش بینی شده، از اقدام استان های آذربایجان شرقی و تهران در این خصوص خبر داد و گفت: صندوق توسعه حاضر است وام بخش خصوصی را تا 10 میلیارد دلار  به این منظور تامین کند.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آزمایشگاه های درجه دو را همان آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه تعریف کرد که در قالب شبکه آزمایشگاهی شاعا فعالیت می کنند و گفت:  قطعا از سال آینده نحوه پرداخت ما به آزمایشگاه های دانشگاه ها به شکل قبل نخواهد بود و بودجه به صورت متمرکز در اختیار آزمایشگاه های عضو شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) قرار می گیرد.
دکتر بختیاری با یادآوری اینکه حمایت های وزارت علوم متمرکز بر آزمایشگاه های درجه دو و شبکه شاعاست، بر نحوه هزینه کرد در خصوص خرید تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل و جلوگیری از هدر رفتن بودجه تاکید کرد و گفت:  شبکه ای در داخل تلاش می کند که این تجهیزات ساخت داخل را به صورت نمایشگاهی در اختیار دانشگاه ها قرار دهد اما باید هوشمندانه و اقتصادی برای خرید اقدام نمود و تجهیزاتی خریداری شود که از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.