نخستین جلسه کارگروه شبکه آزمایشگاه های علمی خوزستان به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ | ۰۷:۳۹ کد : ۲۱۳۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۰
این نشست با حضور مدیر کل و معاون دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای شبکه آزمایشگاه های علمی خوزستان عصر یکشنبه 12 بهمن در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار ...
این نشست با حضور مدیر کل و معاون دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای شبکه آزمایشگاه های علمی خوزستان عصر یکشنبه 12 بهمن در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
دکتر ابراهیم حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران در این نشست به معرفی ظرفیت های تحقیقاتی و علمی این دانشگاه پرداخت و گفت: در حال حاضر 16 هزار و 300 دانشجو در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند که از این تعداد بالغ بر 5 هزار نفر را دانشجویان کارشناسی ارشد تشکیل می دهند. وی با اشاره به 550 عضو هیئت علمی دانشگاه، آمار قراردادهای تحقیقاتی فعال با سازمان ها و دستگاه های اجرایی را 125 فقره عنوان کرد که 130 عضو هیئت علمی در حال انجام آنها هستند. دکتر حاجی دولو تولید 1259 مقاله و انتشارآنها در مجلات علمی در سال 1392، وجود آزمایشگاه مرکزی با تجهیزات به روز و پیشرفته، وجود 10 مرکز تحقیقاتی، 4 قطب علمی و 24 عنوان مجله علمی پژوهشی را از دیگر ظرفیت ها و زیرساخت های پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز معرفی کرد.
وی با تاکید بر حمایت و فعال سازی آزمایشگاه های دانشگاه ها و شبکه آزمایشگاهی در کشور به طور جدی، افزود: انجام پروژه های تحقیقاتی اگر با پشتیبانی آزمایشگاه های فعال و قوی صورت گیرد رشد بسیار بیشتری خواهد داشت و مقالاتی که از طریق آزمایش های تجربی و با پشتوانه تست های تجربی ارسال می شود از شانس قبولی بیشتری برخوردار است. حاجی دولو وجود آزمایشگاه های مرکزی را یک سرمایه بزرگ برای هر دانشگاه توصیف کرد و گفت: تجهیزات گرانقیمت آزمایشگاه ها حجم سرمایه گذاری زیادی را می طلبد و از سوی دیگر نبود سیستم تعمیرو نگهداری آنها شرایطی را به وجود آورده که این سرمایه های بسیار گرانبها بهره وروی بهینه را نداشته باشد. وی افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در صدد است از طریق شبکه سازی و فعال سازی تجهیزات و دستگاه ها و به اشتراک گذاری آنها در بین همه دانشگاه های دولتی و غیردولتی بتواند قدمی در جهت توسعه آموزش، بهره وری بهتر و استفاده مناسب از تجهیزات آزمایشگاهی بردارد.
مدیر کل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: سیاست های ما در سال جاری و آینده، تقویت آزمایشگاه های مرکزی و گسترش عضویت در شبکه شاعا در کشور است.
دکتر جلال بختیاری افزود: قطعا توزیع بودجه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مانند قبل نخواهد بود و برنامه ریزی در قالب شکل گیری شبکه آزمایشگاهی است و در همین راستا 30 شبکه در 30 استان تشکیل شده که از آنها حمایت می کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت تقویت نرم افزار شاعا با هدف تامین نیازهای آزمایشگاهی کشور برای آینده، افزود: با همه احترامی که برای اساتید قائلیم اما نباید آزمایشگاه ها به عنوان یک پتانسیل مهم در دسترس عده ای خاص با مالکیت شخصی قرار گیرد. امیدواریم با شکل گرفتن آزمایشگاه مرکزی این رسم در کشور برچیده شود که عده ای بخواهند آزمایشگاه شخصی داشته باشند و به بهره وری پایین منجر شود.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شبکه شاعا در هفته پژوهش و فناوری امسال رونمایی شد، ادامه داد: برای تقویت این شبکه، تمام بودجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در قالب شبکه توزیع می کنیم. و اگر این کار دو سال ادامه یابد، آزمایشگاه ها به سطحی از درآمدزایی می رسند که از شاعا جدا شده و مستقلا به درآمدزایی می پردازند.
در ادامه این نشست معاون دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایده راه اندازی شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران را مربوط به سال 82 دانست و اهداف آن را، تهیة شناسنامه و ایجاد بانک اطلاعاتی آزمایشگاه‌ها، بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌ها، منابع و توانمندی‌های آزمایشگاهی و بهره‌برداری بهینه اقتصادی از آن‌ها، فراهم آوردن امکان ارزیابی آزمایشگاه‌های شبکه و رتبه‌بندی آن‌ها، تلاش برای استاندارد نمودن فعالیت‌های آزمایشگاهی در سطح ملی و بین‌المللی، تجهیز و تکمیل آزمایشگاه‌های موجود و زنجیره‌های ناقص آزمایشگاهی، شناسایی و رتبه ‌بندی شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی، ساماندهی تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی در قالب آزمایشگاه‌های مرکزی و برقراری نظام تعمیر و نگهداری تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی مراکز آموزش عالی عنوان کرد.
دکتر علیائی تصریح کرد: در حال حاضر متاسفانه شاهد عدم فعالیت برخی از تجهیزات بسیار پیشرفته آزمایشگاهی و گران قیمت در کشور هستیم. علاوه بر این تعدادی از دستگاه‌ها نیز سال ها است خریداری شده اما نصب و راه اندازی نشده که شبکه های آزمایشگاه های علمی ایران عمده ترین کاری که دارد ساماندهی و سازمان دهی اینگونه تجهیزات است.
وی با اشاره به تهیه نرم افزار و بانک اطلاعاتی آزمایشگاه های عضو شبکه، گفت: در صورت نیاز به تجهیزات خاص، با جست وجو در بانک اطلاعاتی شبکه می توانید نزدیک ترین محلی که دستگاه مورد نظر را دارد شناسایی کنید.
معاون دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مهم ترین اقدامات شبکه شاعا را کمک به تعمیر، نصب و راه اندازی امکانات و آموزش نیروی انسانی متخصص تجهیزات آزمایشگاهی عنوان کرد و افزود: بدون نیاز به مکاتبات اداری و کاغذی می توان با پر کردن بخش های مورد نظر در نرم افزار شبکه شاعا مشکلات شناسایی و در اسرع وقت رسیدگی شود.
دکتر علیائی گفت: آنچه در آزمایشگاه های کشور مغفول مانده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز نسبت به آن بی توجهی کرده، اجرای  نظام HSE (ایمنی، بهداشت و محیط زیست) است که بعضی دانشگاه ها بسیار ناقص انجام داده اند و بسیاری از دانشگاه ها اصلا انجام نداده اند و حتی مفهوم آن را نمی دانند.
وی با تاکید بر رعایت اصول ایمنی در آزمایشگاه، افزود: کارگروهی در دفتر به همین منظور ایجاد شده تا نظام HSE را در همه آزمایشگاه ها به اجرا در آورد و اعتبار و حمایت مالی آن را شبکه شاعا با مشارکت دانشگاه ها بر عهده گرفته است.
ایشان در ادامه یکی از مشکلات تجهیزات آزمایشگاه ها را نبود نظام تعمیر و نگهداری دانست و گفت: برخی شرکت های فروشنده تجهیزات در حال حاضر وجود ندارند و تجهیزات این آزمایشگاه ها برای تعمیر، با مشکل مواجه می شوند از این رو در صدد تعریف یک نظام جامع تعمیر و نگهداری هستیم تا مشکلات تجهیزات معیوب را برطرف سازد.
وی همچنین از رتبه بندی شرکت هایی که تجهیزات از آنها خریداری شده خبر داد و گفت: شرکت های زیادی به وجود آمده اند بدون اینکه سابقه ای داشته باشند و بعضاً تجهیزاتی هم به دانشگاه ها فروخته اند اما نصب و راه اندازی نمی کنند و صرفاً فروشنده اند از این رو،  کارشناسان ما در حال رتبه بندی این شرکت ها به رتبه یک، دو و سه هستند و ضمناً شرکت هایی که در لیست سیاه ما بوده در سایت شاعا معرفی شده‌اند.
معاون دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پول کلانی ندارد در اختیار دانشگاه ها قرار دهد تا به صورت پراکنده تجهیزات بخرند، بلکه هدف سیاست های این وزارتخانه در راستای ایجاد آزمایشگاه مرکزی با تجهیزات و تکنولوژی بالاست و تمام حمایت های این نهاد(مشتمل بر وام ها، امکانات و اعتبارات) به آزمایشگاه های مرکزی تعلق می گیرد.
در پایان این نشست معاونان پژوهشی دانشکده های دانشگاه شهید چمران و معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های استان خوزستان سوالات و دیدگاه های خود را درباره حمایت های شبکه آزمایشگاه های علمی ایران مطرح کردند که توسط مدیر و معاون دفتر حمایت وپشتیانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم پاسخ داده شد.