مصوبات نشست شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و روسا و معاونان پارک های علم و فناوری و مدیران کل ادارات استاندارد منطقه ۷

۲۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۳۰
تعداد بازدید:۳۸۵
مصوبات نشست شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و روسا و معاونان پارک های علم و فناوری و مدیران کل ادارات استاندارد منطقه ۷

صورتجلسه شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و روسا و معاونان پارک های علم و فناوری منطقه ۷

 

شماره جلسه

تاریخ جلسه

محل جلسه

۱

۵/۱۲/۹۴

تالار فردوسی، دانشگاه خلیج فارس

 
 

جلسه شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و رؤسا و معاونان پارک‌های علم و فناوری منطقه ۷ کشور با حضور معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت عتف، مدیران محترم ستادی وزارت عتف و اعضای محترم منطقه ۷ در ساعت ۸:۳۰ صبح روز چهارشنبه مورخ ۰۵/‏۱۲/‏۹۴‬ در تالار فردوسی دانشگاه خلیج فارس تشکیل و پس از بحث و تبادل نظر، موارد زیر پیشنهاد گردید:

 

۱- به دلیل قدمت زیاد تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی دانشگاه‌های منطقه ۷ و وضعیت نامطلوب آنها، امکان رقابت با سایر کشورها در تولید نمونه‌های استاندارد جهانی با تجهیزات پیشرفته وجود ندارد و این فاصله زیاد توسعه علمی کشور را با مشکل مواجه می‌سازد؛ لذا پیشنهاد می شود وزارت عتف اعتبارات لازم را جهت بازسازی، نوسازی و تامین تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی و نیز تأمین مواد شیمیایی پیش بینی نماید.

 

۲- موضوع تحصیلات تکمیلی و مدیریت آن در دانشگاه‌ها بر اساس نیاز روز کشور مورد بازنگری قرار گیرد.

 

۳- به تعداد ۱۰۰ یا ۵۰۰ نفر از محققین که بالاترین تولیدات علمی را داشته‌اند، گرنت مخصوص و همچنین امتیازات ویژه‌ای نظیر پذیرش دانشجوی پسادکتری و دانشجوی دکتری پژوهش‌محور داده شود.

 

۴- برای ارتقای مجلات علمی- پژوهشی در سطح بین‌المللی تلاش جدی صورت گیرد و در صورت نمایه شدن آنها در مجلات بین‌المللی، امتیاز آنها برای ارتقای اعضا هیات علمی در نظر گرفته شود. همچنین مجلات علمی- پژوهشی بیشتر به سوی انجمن‌های علمی هدایت شود.

 

۵- دانشگاه‌هایی که از لحاظ تولید مقالات علمی از نظر کمی و کیفی در سطح بالایی در رتبه‌بندی قرار می‌گیرند، از اعتبارات ویژه ای نسبت به سایر دانشگاه‌هایی که در سطح پایین‌تر هستند، برخودار شوند.

 

۶- اکنون تعدادی از سازمان‌ها، دستگاه‌ها و مراکز به صورت موازی در موضوع علم و فناوری فعالیت می‌کنند؛ بر این اساس پیشنهاد می گردد فعالیت آنها از طریق مسئولین وزارت عتف مورد تجدید نظر و جمع‌بندی قرار گیرد.

 

۷- موضوع کارآفرینی دانشجویان کارشناسی مورد توجه قرار گرفته و مقرر شد منطقه ۷ طرح جامع در این زمینه تهیه و به وزارت متبوع جهت پیگیری ارسال نماید.

 

۸- موضوع امتیاز تهیه مقالات گروهی و چند نفره به دلیل اهمیت علمی آنها در آیین نامه‌های مختلف، از جمله آیین‌نامه ارتقا، مورد توجه قرار گیرد.

 

۹- وزارت عتف دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و نیز پژوهشگران را برای کیفی‌سازی مقالات جهت چاپ در مجلات برتر دنیا (درجه ۱ و ۲) حمایت و تشویق نماید.

 

۱۰- وزارت عتف زمینه‌های لازم را برای مشارکت دانشگاه‌های کوچک در سطح طرح‌های کلان ملی فراهم سازد.

 

۱۱- با توجه به پتانسیل‌های منطقه ۷ در حوزه انرژی‌های طبیعی و همچنین وجود بخش چشمگیری از میدان‌های نفتی و گازی در این منطقه، پیشنهاد می شود واگذاری طرح‌ها در این حوزه‌های مزیتی به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری منطقه در اولویت قرار گیرد و وزارت عتف نیز از آنها حمایت نماید.

 

۱۲- در آینده به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در آیین‌نامه ارتقا اجرای طرح‌های صنعتی برای رشته‌های علوم پایه و فنی- مهندسی به صورت وتویی عمل شود و علوم انسانی از این موضوع مستثنا شود.

 

۱۳- کنفرانس‌ها و پایان‌نامه‌های تقاضامحور مورد حمایت قرار گیرد.

 

۱۴- آیین‌نامه نحوه حضور اعضای هیات علمی در شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم تدوین و ابلاغ شود.

 

۱۵- جذب دانشجویان پژوهش‌محور از صنایع (کاربردی) و همچنین استفاده از کارشناسان صنایع به عنوان مشاور در پروژه‌ها مورد توجه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری قرار گیرد.

 

۱۶- آیین‌نامه لازم برای ارتباط دانشگاه با صنعت به صورت مشاوره در مدیریت شرکت‌های تحقیق و توسعه (R&D) و نیز نحوه مشارکت شرکت‌های محصول محور مستقر در پارک‌ها در قراردادهای تحقیق و توسعه، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شود.

 

۱۷- به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که دانشگاه‌های بزرگ در برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی با دانشگاه‌های کوچک مشارکت نمایند.

 

۱۸- نحوه همکاری و تعامل هرچه بیشتر دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری با طراحی و تعریف برنامه‌هایی از قبیل رویدادهای شکوفایی ایده‌های نوآورانه و ایده به پدیده و غیره اجرایی گردد.

 

۱۹- به زیرساخت های پژوهشی از جمله افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه‌ها، ایجاد دسترسی آنها به پایگاه‌های اطلاعاتی علمی و خرید کتاب‌های تخصصی توجه ویژه شده و اعتبار لازم جهت این امور تخصیص یابد.