آئین نامه ایمنی آزمایشگاه ها به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد

۲۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۱ کد : ۲۵۱۵ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۸
هم اندیشی ارتقای ایمنی در آزمایشگاه های دانشگاهی با حضور دکتر جلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری در محل وزارت علوم برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این هم اند...
آئین نامه ایمنی آزمایشگاه ها به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد
هم اندیشی ارتقای ایمنی در آزمایشگاه های دانشگاهی با حضور دکتر جلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری در محل وزارت علوم برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این هم اندیشی دکتر بختیاری بر افزایش ضریب ایمنی و کاهش خطرات زیست محیطی آزمایشگاه های وابسته به دانشگاه ها تأکید کرد.
وی همچنین اولویت اول در بحث تجهیزات را  ایمنی دانست و افزود: آئین نامه ایمنی آزمایشگاه ها به زودی به صورت منسجم در سراسر کشور اجرایی خواهد شد .
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری با بیان اینکه تقویت آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه ها در اولویت است گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قصد دارد آزمایشگاه های درجه یک و دو را تقویت کند.
دکتر بختیاری در تعریف آزمایشگاه های درجه یک اظهار داشت: آزمایشگاه درجه یک آزمایشگاه جامعی است که فقط بخش خصوصی در آن دخیل است و دارای درجه بین المللی است و تجهیزات استاندارد و به روز دارد و از لحاظ گرفتن وام  ، وزارت علوم تسهیلات در اختیارش قرار می دهد و همچنین به این بخش صندوق توسعه صادرات نیز تا هر مبلغی وام اعطا می کند.
وی افزود: قرار است ابتدا در تهران این آزمایشگاه به زودی شکل بگیرد و در مناطق دیگر کشور نیز که دارای توانمندی هستند این آزمایشگاه در همه ابعاد راه اندازی شود که علاوه بر پاسخگویی به کشور ،در منطقه نیز پاسخگو باشد.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری، آزمایشگاه های مرکزی داخل دانشگاه ها را آزمایشگاه های درجه دو دانست و تصریح کرد: آزمایشگاه مرکزی باید امسال شکل بگیرد و اگر در دانشگاه ها وجود دارد نیاز به تقویت دارد. این آزمایشگاه ها باید سعی کنند علاوه بر درجه کیفیت داخلی، درجه کیفیت بین المللی نیز دریافت کنند.
دکتر بختیاری با اشاره به اینکه امسال برای ترمیم و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی محدودیتی نداریم خاطر نشان کرد: دانشگاه ها با توجه به اعلام نیازها از طریق شبکه شاعا و بودجه های موجود که در اختیارشان قرار گرفته می توانند اقدام کنند و با استفاده از هزینه هایی که در اختیار دارند ترمیم و نگهداری تجهیزات را انجام دهند .
وی گفت: برنامه ما این است که برای سال های آتی سعی کنیم  بودجه ای مطمئن برای تجهیزات، ترمیم  و ایمنی تجهیزات پیش بینی کرده و آزمایشگاه ها را بودجه رسانی مناسب کنیم. همچنین تقویت آزمایشگاه ها از لحاظ آموزش، تعمیر، نگهداری و ارائه سرویس به نیازمندان (دوره های تخصصی و خارج از محیط دانشگاه) در نظر گرفته شود .