افتتاح اولین نمایشگاه ارائه توانمندی های آزمایشگاه های استان بوشهر

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۸ کد : ۳۱۰۴۱ اخبار
تعداد بازدید:۵۷۷
افتتاح اولین نمایشگاه ارائه توانمندی های آزمایشگاه های استان بوشهر در دانشگاه خلیج فارس مورخ ۱۸ اردیبهشت با حضور دکتر علیایی رییس شبکه شاعا کشور، استاندار بوشهر، مدیرکل استاندارد، رییس دانشگاه خلیج فارس با تلاوتی آیاتی چند از کلام الله مجید شروع شد.
افتتاح اولین نمایشگاه ارائه توانمندی های آزمایشگاه های استان بوشهر

در ابتدای این مراسم دکتر مصلح ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در این برنامه از ضرورت ایجاد شبکه شاعا در استان گفتند. رییس دانشگاه خلیج فارس گفت استان بوشهر دارای توانمندیها، قابلیتهای و شرایط ویژه فراوانی است. در شرایط حاظر استان بوشهر در حوزه شبکه آزمایشگاه ها با شرکت بخش خصوص و اداره استاندارد به شکل حرفه ای تجربه ای جدید را پیش روی مخاطبین می گذارد. حضور شرکتهای بخش خصوص در شبکه شاعا در رتبه اول کشور قرار داریم. و شبکه آزمایشگاه های کشور تا قبل از این اتفاق کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.

دکتر مصلح گفت فلسفه ایجاد شبکه آزمایشگاه ها استانی ایجاد بستر لازم جهت توسعه تحقیق، و پژوهش، تجارت و صنعت است. با ایجاد شبکه آزمایشگاهی فرایندهای تجاری روان تر و انجام آزمایش به خارج از استان جلوگیری و باعث توسعه زیر ساختهای تجاری می شود. با این کار فرایندهای صادرات و واردات تسهیل می شود. اشتغال و کار افرینی توسعه می یابد، محققین در انجام پژوهشها راحت تر هستند. تعداد تولید مقالات و کیفیت آنها بستگی به توسعه ی زیر ساختهای آزمایشگاهی است.

رییس دانشگاه خلیج فارس گفت آزمایشگاه مرکزی و شبکه شاعا یک زیر ساخت بسیار با ارزش برای توسعه علمی کشور است. و ما خوشحالیم که اتفاق میمون، مبارک و مشترک موفقی بین بخش خصوصی و دولتی را تجربه می کنیم.

در ادامه این برنامه دکتر علیایی رییس شبکه آزمایشگاهی علمی کشور (شاعا) در خصوص ضرورت ایجاد آزمایشگاه های مرکزی و شبکه شاعا گفتند. رییس شبکه شاعا کشور گفت ما خیلی جاها آزمایشگاه های مرکزی داریم ولی کمتر جایی دیدم که شبکه سازی کرده باشند. شبکه ی شاعا در بوشهر بی نظیر و یکی از تجربه های موفق در این زمینه است.ایشان گفتند سیاستهای وزارت علوم در ایجاد شبکه آزمایشگاه های کشور از سال ۱۳۸۱ شروع شده است ولی در چهارسال گذشته شتاب بیشتری گرفته است. دکتر علیایی گفت ما برنامه ریزی کردیم که در این چهار سال شبکه آزمایشگاهی علمی کشور را ساماندهی و توسعه دهیم. رییس شبکه شاعا گفتند اکنون همه به ارزش آزمایشگاه های علمی پی برده اند. وی گفت امزوز محقیقن به واسطه همین شبکه سازیها می دانند در کجای کشور کدام آزمایشگاه وجود دارد. ایشان گفتند ما بر آنیم که آزمایشگاه های مرکزی را در تمامی دانشگاه های کشور راه اندازی کنیم وی ادامه گفتند در حال حاظر ۱۳۱ آزمایشگاه مرکزی را در کشور راه اندازی کرده ایم.