هفتمین جلسه شورای هماهنگی برنامه ریزی پژوهش وفناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه یک کشور و اولین جلسه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم برگزار شد

۱۴ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۴ کد : ۳۲۲۱۶ اخبار
تعداد بازدید:۶۱۳
هفتمین جلسه شورای هماهنگی برنامه ریزی پژوهش وفناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه یک کشور با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،دکتر احمدی ، رئیس دانشگاه تهران دکتر نیلی ،معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران دکتر رحیمیان و جمعی از معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و روسای مراکز پژوهش و فناوری و پارک های علم و فناوری منطقه یک پژوهش و فناوری کشور برگزار شد.
هفتمین جلسه شورای هماهنگی برنامه ریزی پژوهش وفناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه یک کشور و اولین جلسه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم برگزار شد

هفتمین جلسه شورای هماهنگی برنامه ریزی پژوهش وفناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه یک کشور و اولین جلسه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم برگزار شد
هفتمین جلسه شورای هماهنگی برنامه ریزی پژوهش وفناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه یک کشور با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر احمدی، رئیس دانشگاه تهران دکتر نیلی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران دکتر رحیمیان و جمعی از معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و روسای مراکز پژوهش و فناوری و پارک های علم و فناوری منطقه یک پژوهش و فناوری کشور برگزار شد.
در ابتدای جلسه پس از قرائت قرآن کریم دکتر رحیمیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ضمن خیر مقدم به مهمانان گرامی توضیحاتی را درخصوص تاریخچه باغ موزه نگارستان ارائه داد.
وی ادامه داد: سهم پایین بودجه پژوهشی، محدودیت اختیارات مالی برخی از معاونت های پژوهشی از چالشهای پژوهش و فناوری در دانشگاه هاست که یکی از راهکارهای برون رفت از این مشکل در نظرگرفتن بودجه مستقل پژوهشی در ردیف بودجه های عمومی است.
دکتر رحیمیان خاطر نشان کرد: بازبینی رویکرد تقسیمات منطقه ای پژوهش و فناوری و ایجاد دوزیرکمیته در منطقه یک پژوهش و فناوری موجب تقویت حوزه پژوهش و فناوری در این منطقه خواهد بود.
در ادامه این جلسه دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران گفت: مسائل و چالشهای جدی در کشور وجود دارد که حل این مسائل جدی بدون حضور دانشگاه ها غیرممکن است.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: ظرفیت های موجود در دانشگاه ها اعم از دانشجویی و اعضای هیات علمی به صورت بدنه عظیمی است که اگر در فضای توسعه کشور مورد استفاده قرار نگیرد چالشها و مشکلات موجود حل‌شدنی نخواهد بود.
وی اشاره کرد: در حال حاضر کارکرد دانشگاه، جذب دانشجو و ارائه مقالات است و این خود باعث کاهش جذب بودجه در این بخش خواهد شد. منابع مالی کشور به سمتی خواهد رفت که عدم سرمایه گزاری در آن موجب ایجاد خلا عظیمی در کشور شود.
دکتر نیلی خاطر نشان کرد: در دانشگاه تهران سیاستهای مادی و معنوی دانشگاه به سمت سیاستهای جدی تر در حوزه بین الملل، کارآفرینی، اخلاق حرفه ای و مسئولیت های اجتماعی پیش رفته است.
دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بعد از انقلاب با شکوه اسلامی و بخصوص در دوره اخیر واژه های جدیدی همچون اکو سیستم، دانشگاه کارآفرین، فن بازارها و تاثیر دانشگاه در اقتصاد به حوزه سیاست گزاری در دانشگاه ها ورود پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در ۴سال گذشته تلاشهای فراوانی برای تغییر شاخص ها با فرهنگ سازی در راستای اجرای برنامه ششم و اجرایی شدن پروژه ها و طرحهای اقتصاد مقاومتی انجام گرفته است.
دکتر احمدی دستاوردهای معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را این چنین برشمرد: افزایش تعداد و کیفیت مقالات علمی، ارتقا کیفی نشریات علمی، افزایش تعداد نشریات علمی در پایگاه های معتبر بین المللی، نظام مند سازی پژوهش در دانشگاه ها، نظام مند سازی ارتقا اعضای هیات علمی، ارتقا جایگاه اخلاق علمی در انجام پژوهش های ملی، تغییر نظام فکری به سمت پژوهش محوری و مبتنی بر فناوری، نوآوری و کارآفرینی، تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های کارآفرین، توسعه زیرساخت های پژوهش و فناوری و نوآوری، تنوع بخشی به منابع مالی پژوهش و فناوری و معماری تامین و مصرف آنها با گرایش به افزایش سهم غیردولتی، توسعه کسب و کار دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی، ارتقا تعاملات دانشگاه و صنعت، برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده از سوی شرکت های سازنده، ساماندهی پژوهش های علمی تحقیقاتی کشور، مدیریت راهبردی و تاسیس و توسعه مناطق ویژه علم و فناوری، استقرار نظام یکپارچه پایش و ارزیابی علم و فناوری، طراحی و راه اندازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش، نظارت بر اجرای آینده نگاری ملی علم و فناوری، تدوین سیاستها و اولویتهای علم و فناوری کشور و...
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان به ۴پ روژه اقتصاد مقاومتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوی اشاره داشت: بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی در جهت ارزش آفرینی و کارآفرینی، طراحی الگوی تغییر و ارتقای نقش دانشگاه ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه های اقتصادی کشور، تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین المللی و طراحی و پیاده سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور ماموریت گرا کردن فعالیت های موسسات آموزش عالی و پژوهش کشور
در ادامه جلسه دکتر لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در خصوص تعامل و همکاری دانشگاه و رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با بیان اینکه متاسفانه "مقاله بازی" در کشور گسترش یافته است و افراد فقط به فکر افزایش تعداد مقالات هستند، گفت: مراکز علمی باید به وزارت علوم برای پایان دادن به مقاله‌بازی کمک کنند.
محمدجواد لاریجانی امروز در هفتمین شورای هماهنگی برنامه‌ریزی پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری منطقه یک کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه در کشور علم دوستی سابقه طولانی دارد، اما علم باوری مساله مدرنی است، اظهار کرد: حل و فصل مسایل بر اساس دانش و جدی گرفتن حضور دانشگاه‌ها و نهادهای علمی مبحث مدرنی است.
رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی افزود: با توجه به اینکه سیاست‌مداران باوری به استفاده از توان تحقیقاتی ندارند، هر زمان که دچار کمبود می‌شوند از بودجه مربوط به تحقیقات استفاده می‌کنند.
وی با بیان اینکه علم باوری مغفول مانده است، گفت: البته طرح مسائل این چنینی و پرداختن به موضوع علم باوری نشانه رشد فرهنگی است.
لاریجانی تاکید کرد: فرهیختگی سیاسی تا حدودی کمیاب است، اما نباید ناامید شویم بلکه باید واقع‌بینانه عمل کنیم.
وی به ارائه راهکارهایی برای حل این معضل پرداخت و افزود: باید بدانیم که هدایت یک مرکز تحقیقاتی به تعداد هیات علمی نیست، بلکه به تحقیقات منسجم در حال انجام است.
لاریجانی ادامه داد: همچنین آزمایش هم از اهمیت بالایی برخودار است، البته در اینجا منظور آزمایشگاه نیست؛ بلکه آزمایش‌هایی است که توسط محققان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه راه توانمندسازی مراکز تحقیقاتی از این مسیر می‌گذرد، گفت: از طرفی زمینه ورود افراد علاقه‌مند به تحقیقات به این حوزه باید تسهیل شود.
وی همچنین با اشاره به لزوم در نظر گرفتن شرافت و صداقت علمی در مراکز پژوهشی، اظهار کرد: متاسفانه "مقاله بازی" در کشور گسترش یافته است یعنی افراد فقط به فکر افزایش تعداد مقالات هستند.
لازیجانی ادامه داد: اگر خانم میرزاخانی (دارنده مدال فیلدز) به کشور بازگردد، به دلیل اینکه ۶ مقاله دارد، نمی‌تواند در ایران استخدام شود؛ چراکه ما مقاله‌باز هستیم.
وی تاکید کرد: مراکز علمی باید به وزارت علوم برای پایان دادن به مقاله بازی کمک کنند که البته وزارتخانه نیز به این مساله معتقد است.
گفتنی است هفتمین جلسه شورای هماهنگی برنامه ریزی پژوهش وفناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه یک کشور با حضور معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری و پارک های علم و فناوری منطقه یک پژوهش و فناوری کشور (استانهای تهران و البرز) در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۶ درموزه نگارستان دانشگاه تهران تشکیل شد.