بازدید دکتر علیایی، معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری از ساختمان پژوهشکده دانش های بنیادی

۱۶ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۸ کد : ۳۲۹۶۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۱۰

دکتر علیایی، معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری از ساختمان پژوهشکده دانش های بنیادی بازدید کرد. در ابتدای این بازدید جلسه ای با حضور دکتر علیایی (معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری)، دکتر عزیزاله شفیع خانی (مدیر دفتر ارتباط با صنعت پژوهشگاه و دانشیار گروه فیزیک دانشگاه الزهرا) دکتر شیخ جباری (فیزیکدان ایرانی و رئیس پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش‌های بنیادی)، خانم فرزان (فیزیک‌دان و عضو هیئت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی) و جمعی از کارشناسان دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری در ساختمان پژوهشکده دانش های بنیادی واقع در فرمانیه تشکیل شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر شفیع خانی به معرفی اجمالی پژوهشگاه دانش های بنیادی پرداخت.در ادامه دکتر علیایی لزوم راه اندازی آزمایشگاه مرکزی را یادآور شد و افزود: که شرط اعطای تسهیلات به سایر آزمایشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم استقرار آزمایشگاه مرکزی است. بدون آزمایشگاه مرکزی، آزمایشگاه‌ها در دانشگاه ها متولی و پشتیبان ندارند.

دکتر جباری اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در آزمایشگاه‌های کشور عدم ارتباط پژوهشگران با یکدیگر است. به عنوان مثال در آزمایشگاه‌های شاخص در چند محور پژوهشگرانی با زمینه کاری مشترک به تحقیق و پژوهش مشغولند ولی از فعالیت‌های یکدیگر و به خصوص نتایج تحقیقات در یک حوزه مطلع نیستند.

وی خاطر نشان کرد بهتر است پروژه‌های مشترک تحقیقاتی انجام شود و برای آزمایشگاه‌هایی که این امکان را فراهم می‌آورند امتیاز مثبت در ارزیابی‌ها در نظر گرفته شود و یا با تدوین شیوه نامه‌ای خدمات متقابل آزمایشگاه‌ها ارتقا داده شود.

رئیس پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش‌های بنیادی متذکر شد: یکی از دلایل به تعویق افتادن راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی در پژوهشگاه استقلال بالای پژوهشکده‌ها و ترس از مخدوش شدن آن در صورت تشکیل آزمایشگاه مرکزی است و باید برای حل آن چاره‌ای اندیشیده شود.

 

بعد از این جلسه بازدید از آزمایشگاه‌های بخش فیزیک، ساختمان و آزمایشگاه های علوم شناختی مطالعات مغز مستقر در ساختمان فرمانیه، ساختمان تصویر برداری آی.پی.ام اتاق سرور و HPC ،اتاق عمل حیوانات و سالن اجتماعات انجام شد.


( ۲ )