بازدید مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری از پژوهشگاه مواد و انرژی

۱۱ مهر ۱۳۹۶ | ۰۹:۰۱ کد : ۳۴۴۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۵۲۸
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری دکتر بختیاری و معاون این دفتر دکتر علیائی به همراه جمعی از کارشناسان در تاریخ ۲۸/۶/۹۶ از پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید کردند.
بازدید مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری از پژوهشگاه مواد و انرژی

در ابتدای این بازدید در جلسه ای در ساختمان سبز پژوهشگاه، آقای دکتر پازوکی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه و آقای میردامادی یکی از کارشناسان آزمایشگاه مرکزی، به بحث و بررسی در خصوص معرفی پژوهشگاه و برخی از مشکلات و معضلات فعلی پرداختند.

دکتر پازوکی گفت: پژوهشگاه مواد و انرژی یکی از پژوهشگاه‌های مستقل و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران است. این پژوهشگاه از چهار پژوهشکده سرامیک، نیمه هادی‌ها، انرژی و پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته تشکیل شده‌است که در ۱۲ گروه تخصصی به فعالیت های تحقیقاتی در زمینه های مرتبط با مواد و انرژی می پردازند.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه مواد و انرژی ادامه داد: این پژوهشگاه هم اکنون با توجه به اهداف برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، همکاری گسترده‌ای با دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، صنایع، موسسات اجرایی بخش دولتی و بخش خصوصی برقرار کرده است. علاوه بر این، پژوهشگاه تربیت محقق و پژوهشگر مورد نیاز کشور را از طریق برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی بالینی در سطوح دکتری‌تخصصی و کارشناسی‌ارشد و نیز آموزش‌های کوتاه مدت تخصصی داخلی و خارجی برای انتقال تجربه‌های فنی به عهده دارد.

دکتر پازوکی خاطر نشان کرد: هدف از گرفتن دانشجو، کار در آزمایشگاه بوده است. قبلاً دانشجویان ارشد سه سال و نیم در پژوهشگاه تحصیل می‌کردند و با کار و فعالیت مداوم به صورت افرادی متخصص و با کسب تجربه بالا پژوهشگاه را ترک می‌کردند. ولی بخشنامه جدیدی صادر شد و دانشجویان ملزم به پایان تحصیلات طی حداکثر ۴ ترم شدند و با این زمان اندک نمی‌توان کاری انجام داد، شاید در دانشگاه‌ها این مسئله معضلی جدی تلقی نشود ولی در پژوهشگاه با رسالتی که در حوزه پژوهش دارد ۴ ترم زمان اندک و ناچیزی محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات حال حاضر پژوهشگاه، مشکلات کمبود دستگاه و تجهیزات مورد نیاز است. در سال‌های قبل وضعیت خیلی بهتر بود و دستگاه‌ها از خدمات پس از فروش مطلوبی برخوردار بودند و مشکلی بابت تهیه دستگاه‌های مختلف وجود نداشت ولی به دنبال تحریم‌های اخیر، در حال حاضر وضعیت مناسبی نداریم.

یکی دیگر از فعالیت‌های پژوهشگاه چاپ مجلات علمی پژوهشی است. هم اکنون پژوهشگاه ۴ مجله علمی-پژوهشی منتشر می‌کند که ۳ جلد از آن‌ها به زبان انگلیسی و یکی هم فارسی است.

دکتر بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری ضمن بازدید از قسمت های مختلف پژوهشگاه یادآور شد: پژوهشگاه مواد و انرژی به عنوان یکی از پژوهشگاه های تخصصی با اهمیت در کشور است.

وی ادامه داد: این پژوهشگاه در بخشهای مختلف به متخصصان کشور بویژه در حوزه آزمایشگاهی خدمات ارائه می دهد و ارتباط تنگاتنگ به دلیل وجود آزمایشگاه های متعدد در این حوزه با شبکه آزمایشگاه های علمی ایران دارد.

در ادامه برنامه از آزمایشگاه های میکروسکوپ الکترونی روبشی ( SEM ) ، آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری ( TEM )، آزمایشگاه طیف‌سنج تفرق اشعه ایکس ( XRD )، آزمایشگاه طیف‌سنجی پلاسمای جفت شده القایی ( ICP-OES )، مرکز خدمات آزمایشگاهی بازدید به عمل آمد.

در مرکز خدمات آزمایشگاهی کارشناسان روند دریافت نمونه و درخواست را از طریق سامانه http://paziresh.merc.ac.ir / از ابتدا با جزئیات شرح دادند. مرکز خدمات آزمایشگاهی پژوهشگاه گواهی نامه استاندارد ISO17025 و ISO9001:2008 را اخذ کرده است. در این سامانه تمامی اطلاعات مورد نیاز کاربر قرار داده شده و امکان پرداخت هزینه به تمام روش‌ها به غیر از پرداخت نقدی فراهم شده است. برای سهولت ثبت درخواست، لیست کاملی از تمامی آزمایش‌هایی که توسط این پژوهشگاه انجام می‌شود به همراه اطلاعات تجهیزات مرتبط و تعرفه انجام آزمایش‌ها در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و در عین حال مشتری می‌تواند در خواست خود را کتباً برای اپراتور بنویسد.