همایش ملی دانشگاه کارآفرین و تعامل با صنعت و جامعه در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد

۲۴ آبان ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۷ کد : ۳۵۷۱۲ اخبار
تعداد بازدید:۵۲۰
این همایش باهدف برجسته ساختن دستاوردها، اهداف و برنامه هاى دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان یک دانشگاه کارآفرین و واکاوی راهبردهای دانشگاه در تعامل و پاسخگویی به مسائل صنعت و جامعه برگزار شد.
همایش ملی دانشگاه کارآفرین و تعامل با صنعت و جامعه در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد

دکتر بندانی رییس دانشگاه، طی سخنانی در این همایش در مورد تعامل دانشگاه با جامعه به روند تاریخی و نقش دانشگاه‌ها در ادوار گذشته پرداخت و گفت: دانشگاه‌ها در آغاز بیشتر در زمینه آموزش تئوریک فعالیت داشته و به تدریج و با توجه به عواملی مانند شرایط محیطی و نیازها و تغییر شرایط ملی و عمومی کم کم در زمینه مسائل تحقیقی و پژوهشی به عنوان دانشگاه کارآفرین به ایفای نقش اجتماعی خود همت نموده است.
ایشان افزود: درگذشته نگاه سنتی کسب علم و ثروت در دو طرف یک طیف قرار داشت و کسب ثروت برای محققین دانشگاه‌ها مذموم تلقی می‌گردید، ولی امروز مفاهیم نوینی همچون اقتصاد دانش بنیان و توسعه دانش محور جایگاه خود را در اذهان مردم پیدا نموده، و شرایطی ایجاد شده که این مقوله به گفتمان جامعه تبدیل شده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: چرخه علم و فناوری، دانشگاه‌ها را قادر نموده تا با تحولات علمی و تکنیکی جامعه تکوین یافته و با ایجاد مراکز و موسسات کارآفرینی وارد عرصه جدیدی از فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی گردد. ایشان خاطر نشان نمود: این تغییرات موجب گردیده تا در فعالیت دانشگاه‌ها باز اندیشی شده و با این روش دانشگاه‌ها ماموریت جدیدی در مسیر توسعه جامعه پیدا نمایند.
دکتر بندانی در ادامه به نقش دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان قطب علمی جنوب شرق کشور گفت: این دانشگاه نیز همگام با سایر دانشگاه‌ها و تغییرات ملی ماموریت‌ها و راهبردها، خود را در مسیر این تغییرات قرار داده تا با ایجاد یک دانشگاه کارآفرین ارتباط نزدیکی با صنعت و جامعه ایجاد نموده و از این منظر نیازهای جامعه و صنعت را برآورده نماید.
وی در خاتمه گفت: امروز ما از همه اندیشمندان و کارآفرینان خلاق دعوت نمودیم تا ضمن استفاده از نقطه نظرات و راهکارهای ارزشمندتان بستر جدیدی از نگرش‌های نوین به منظور بررسی چالش‌های اجتماعی جامعه و صنعت ترسیم کنیم و از آن طریق نقشه راهی برای افق‌های تازه توسعه چرخه صنعت و اقتصاد ایجاد نمائیم.
آیت ا...سلیمانی امام جمعه زاهدان نیز طی سخنانی ارتباط صنعت و جامعه را از نگاه دین و اسلام مطرح و این نگاه را به تفضیل و با ذکر روایات و احادیثی از ائمه اطهار بررسی کرد و در نهایت این موارد را در پنج نکته کلیدی جمع بندی نمود. وی گفت: نکته اول از نگاه اسلام در مورد ذخایر هرکشور این است که بالاترین ذخایر هر کشور "صنعت" آن جامعه است و دانشگاه و محققان کشور ما می‌توانند از طریق ارتباط با صنعت و جامعه این امر را در جامعه نهادینه و محقق نمایند.
ایشان "انتخاب درست صنایع" را به عنوان نکته دوم و با اهمیت از نظر اسلام دانست و افزود: در روایات اسلامی پر بهره ترین سرمایه از نگاه اسلام انتخاب درست صنایع است. وی گفت: فضای علم و افزایش و تعدد دانشجو در کشورمان می‌تواند بهترین بهره وری برای جامعه را به ارمغان آورد.
آیت ا... سلیمانی در فرازی دیگر از سخنانش با تاکید به لزوم جامع و کامل بودن صنعت در هر زمینه خاطر نشان نمود: "با ارزشترین صنایع، کامل‌ترین صنایع" هستند و عدم رفع این معضل موجب می‌گردد تا در برخی موارد کالای آن کشور به عنوان کالای کم کیفیت عرضه شود.
چهارمین نکته‌ای که ایشان به آن پرداخت، "داشتن تعداد صنعت بیشتر" است که از آن به عنوان شرافت و عظمت هر ملت و کشور یاد نمود و اذعان نمود که مردم هر کشوری که دارای صنایع بیشتر و بهتری باشند باید شکرگزار و قدردان آن نعمات باشند.
ایشان در خاتمه از "بهره وری مناسب و بجا" به عنوان آخرین نکته‌ای یاد کرد که در آیات و احادیث اسلامی به آن توجه شده و افزود: اگر بهره وری نامناسب باشد باعث حیف و میل بیت المال می‌شود و مانند ساختمانی که به درستی پی ریزی نشده باشد در نهایت از بین می‌رود.
در این همایش دکتر زالی رییس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران مقاله‌ای با عنوان: نگاه اجمالی به یافته‌های دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM) بر اساس یافته‌های ۲۰۱۶، و دکتر معصومی استاد همان دانشگاه مقاله‌ای با عنوان: تغییر نگرش دانشگاه کارآفرین سخنرانی تخصصی خود را به صورت پاور پوینت ارائه نمودند.
مهندس احسان فر، دکتر کردی، دکتر زیودار (دبیر همایش) و دکتر عالی پور دیگر سخنرانان همایش ملی دانشگاه کار آفرین و تعامل با صنعت و جامعه در مراسم افتتاحیه بودند.

گفتنی است این همایش دارای دو پنل تخصصی A (دانشگاه کارآفرین: نقشه راه، راهبردها و راهکارها) و پنل تخصصی B (تعامل صنعت جامعه: نقشه راه، راهبردها و راهکارها) می‌باشد که در حاشیه این همایش مورد بحث و بررسی قرار گرفت