دکتر علیائی دبیر استانی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت:

۱۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۲ کد : ۳۶۰۲۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۰۹
هدف اصلی ما نهادینه شدن پژوهش و فناوری در کشور است
دکتر علیائی دبیر استانی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت:

دکتر علیائی معاون دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر استانی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت: با هدف گسترش پژوهش و فناوری در سطح استان ها و کشور و نهادینه سازی موضوع پژوهش در کشور از سال ۱۳۹۳ دستور العملی در حوزه پژوهش و فناوری در راستای برنامه‌های ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با همکاری وزارت کشور تهیه و تدوین شد.
دکتر علیائی ادامه داد: برنامه هایی تحت عنوان تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استانی، جشنواره ایده های برگزیده استانی، جشنواره انتخاب دانش آموزان پژوهشگر برگزیده استانی، نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری در سطح استانی، ایجاد درهای باز پژوهش و فناوری، بازدید از توانمندی های پژوهشی دانشگاه ها، برگزاری سخنرانی ها و سمینارهای علمی پژوهشی در سطح استان ها پیش بینی گردیده است. وی خاطر نشان کرد: برنامه های مذکور در ۳۰ استان کشور به استثناء استان تهران در حال برگزاری است و توانمندی ها و استعدادهای استان به کارگرفته شده است.
دبیر استانی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت: از جمله برنامه های موفقی که در این دستور العمل مورد توجه قرار گرفته است این است که استانداران و دستگاه های اجرایی را در حوزه پژوهش و فناوری دخیل شده و استانداران محترم بعنوان عالی ترین مقام استان بعنوان رئیس ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری از طرف رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری منصوب شده اند. خوشبختانه این اقدام باعث شده است که در سطح استان ها رقابتی در حوزه پژوهش و فناوری بوجود آید.
معاون دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: بر اساس دستور العمل استانی هفته پژوهش و فناوری ازمیان استانهایی که هفته پژوهش و فناوری را به نحو احسن برگزار کرده‌اند (بر اساس ۲۴ شاخص پژوهش وفناوری) ارزیابی شده ۳ استاندار برگزیده در حوزه پژوهش و ۳ دبیر پژوهش و فناوری در حوزه استانی توسط وزارت کشور انتخاب و پس از هماهنگی با ستاد ملی هفته پژوهش وفناوری در روز جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر پژوهش وفناوری که تاریخ ۲۷ آذر ماه می باشد در سالن سران کشورهای اسلامی مورد تقدیر و تشکر قرار خواهند گرفت.
وی اظهار داشت: از جمله برنامه هایی که در آینده داریم و در صدد آن هستیم این است که موضوع هفته پژوهش و فناوری به تمام نقاط کشور بسط پیدا کند تا تحقیق و توسعه یا پژوهش و فناوری نهادینه شود. اگر در هر یک از شهرستانها و روستاها محققین شناسایی شوند و دستاوردهای پژوهش و فناوری را در معرض دید قرار دهند و روزی را به مناسبت همین دستاوردها جشن بگیرند و از نخبگان خود تجلیل کنند یقیناً پژوهش و فناوری در کشور تحقق پیدا می کند و می توانیم به این باور برسیم که موضوع پژوهش و فناوری در کشور نهادینه شده است.