بازدید از آزمایشگاه های دانشگاه فنی و مهندسی قوچان

۱۷ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۱ کد : ۴۸۴۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۲
معاونین دفتر امور پشتیبانی پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تجهیزات آزمایشگاهی موجود در دانشگاه فنی و مهندسی قوچان بازدید به عمل آوردند و برنامه های آتی دانشگاه در ارتباط با حوزه پژوهش ...
بازدید از آزمایشگاه های دانشگاه فنی و مهندسی قوچان
معاونین دفتر امور پشتیبانی پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تجهیزات آزمایشگاهی موجود در دانشگاه فنی و مهندسی قوچان بازدید به عمل آوردند و برنامه های آتی دانشگاه در ارتباط با حوزه پژوهش و فناوری را با حضور هیات رئیسه دانشگاه مورد بررسی قرار دادند.
در این جلسه آقای دکتر محمد صادق علیایی معاون فنی مدیر کل و قائم مقام شبکه آزمایشگاه های علمی ایران در مورد سیاست ها و برنامه های دفتر پشتیبانی امور پژوهش و فناوری و همچنین شبکه آزمایشگاه علمی ایران و نحوه همکاری این دفتر با دانشگاه مطالبی را عنوان کردند و بیان داشتند از سیاست های مهم و اساسی دفتر پشتیبانی و حمایت پژوهشی و شبکه شاعا صرفا سوق مراکز به سمت ایجاد آزمایشگاه مرکزی خواهد بود، توزیع اعتبار جهت کمک به خرید، تعمیر، نصب و راه اندازی تجهیزات صرفا در قالب آزمایشگاه مرکزی انجام خواهد پذیرفت، آزمایشگاه های پراکنده که عضو شبکه شاعا نمی باشند مشمول پرداخت اعتبار حمایتی از طرف دفتر پشتیبانی و امور پژوهش و فناوی نمی باشند. لذا ضروری است تمام دانشگاه ها در مسیر ایجاد آزمایشگاه مرکزی حرکت کنند تا امکان استفاده و بهره برداری از تجهیزات برای همه محققین و اساتید در سطح استان و شهرستان فراهم گردد. از برنامه های دیگر این دفتر و شبکه آزمایشگاه های علمی ایران بالا بردن سطح ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) در سطح آزمایشگاه و دانشگاه می باشد که متاسفانه این امر مهم در آزمایشگاه‌های دانشگاه و مراکز پژوهشی کشور مغفول مانده است. در این خصوص دستورالعمل‌هایی به تمام دانشگاه‌های کشور ارسال شده که مراکز ملزم هستند در جهت بالا بردن سطح ایمنی آزمایشگاه‌ها و جلوگیری از حوادث غیر مترقبه اقدامات لازم را به عمل آورند.
آقای دکتر محمد صادق علیائی همچنین ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع (استاندارد ایزو 17025) و ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و مراکز را نیز جزء اولویت‌های برنامه‌های شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) دانستند که در حال پیگیری و انجام است.