بازدید دکتر بختیاری از آزمایشگاه های دانشگاه صنعتی کرمانشاه

۱۲ آبان ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۰ کد : ۴۹۰۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۱
دکتر بختیاری مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آزمایشگاه های دانشگاه صنعتی کرمانشاه بازدید و با حضور در جلسه ای مشترک با مسئولان دانشگاه در جریان اهم فعا...
بازدید دکتر بختیاری از آزمایشگاه های دانشگاه صنعتی کرمانشاه
دکتر بختیاری مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آزمایشگاه های دانشگاه صنعتی کرمانشاه بازدید و با حضور در جلسه ای مشترک با مسئولان دانشگاه در جریان اهم فعالیتهای صورت گرفته در این مرکز قرار گرفت.
در این نشست دکتر بختیاری اظهار داشت: توزیع بودجه پژوهشی بر پایه امتیازهای کسب شده توسط دانشگاه ها و بر اساس شاخص های اعلامی و توسط نرم افزار انجام می شود و این شاخص ها از ۹ شاخص به ۲۳ شاخص در سال جاری  افزایش یافته است و مشخص است که دانشگاه صنعتی کرمانشاه بر اساس بخشنامه های جدید فعالیت کرده و با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.
مدیر کل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم ادامه داد: برنامه ریزی، تأسیس و تجهیز آزمایشگاه های آموزشی با خود دانشگاه است و تمرکز وزارت علوم بر آزمایشگاه های مرکزی و آزمایشگاه های مرجع است.
ایشان گفت: تجمیع آزمایشگاه های پراکنده و تعریف آزمایشگاه های مرکزی که برنامه ریزی و فعالیت های تحقیقاتی  را هدایت می کنند در اولویت و مورد حمایت وزارت علوم هستند و اگر دانشگاه ها با تکیه بر دانش اساتید و پژوهشگران، ساختمان و فضای آزمایشگاه مرکزی را فراهم و تقاضاهای خود را برای امکانات و تجهیزات ارائه دهند، وزارت علوم نیز تجهیزات و بودجه را در اختیار قرار می دهد.
وی تاکید کرد: هیأت رئیسه و اساتید  دانشگاه می توانند در راستای راه اندازی آزمایشگاه مرکزی امور مربوط به طراحی، راه اندازی و بازاریابی را انجام داده و گواهی ایمنی و بهداشت و محیط زیست (HSE) را دریافت کنند. این امر باعث می شود خروجی های حاصل از آزمایشات قابل اعتماد باشد و درآمدزایی و جلب سرمایه از این طریق حاصل شود. یکی دیگر از نتایج دریافت این گواهینامه، جمع آوری و تعریف اطلاعات آزمایشگاه ها در سامانه شاعا و مشخص شدن ایرادها، نیازها و توانمندی ها در این سامانه است.
دکتر بختیاری دیگر اولویت این دفتر را آزمایشگاه های مرجع دانست و گفت: آزمایشگاه های مرجع که از آزمایشگاه های مرکزی تخصصی تر هستند، در صورت وجود تقاضا، در هر منطقه ای راه اندازی می شوند و مورد حمایت وزارت علوم هستند.
وی دیگر سیاست های وزارت علوم را واگذاری آزمایشگاه به بخش خصوصی در بلندمدت اعلام کرد و خاطر نشان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه با توجه به نوپا بودن و نوبودن تجهیزات و امکانات و فعالیت های انجام شده بر اساس دانش در مسیر دانشگاه‌های سبز، بیش از پیش می تواند در این مسیر حرکت نماید.
هم چنین در این نشست دکتر اختری ریاست دانشگاه، ضمن خیر مقدم و تشکر از مسئولان وزارت علوم توضیحاتی در خصوص فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ارائه کرد.
 وی گفت: در دانشگاه صنعتی کرمانشاه حتی یک مورد آزمایشگاه مجازی وجود ندارد و آزمایشگاه های آموزشی تکمیل شده  و سیاست این دانشگاه بر ایجاد و ایمن سازی آزمایشگاه های تحقیقاتی است.
در ادامه دکتر زرشکی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه مواردی چون کمبود کارشناس آزمایشگاه و کمبود بودجه را از مسائل پیش رو اعلام و تهیه فرم گزارش و ارسال گزارشات عملکرد و همچنین سیستمی کردن همه فعالیت ها و فعالیت در حوزه انرژی های نو و… در این دانشگاه را از جمله اقدامات انجام شده مطرح کرد که مورد استقبال آقای دکتر بختیاری قرار گرفت و مقرر شد این فرم ها جهت استفاده سایر دانشگاه های کشور به وزارت علوم ارسال شود.