بازدید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از پارک علم و فناوری استان گلستان

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۹ کد : ۵۰۹۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۴
دکتر وحید احمدی که برای شرکت در اجلاس شورای سیاستگذاری معاونان پژوهشی منطقه دو کشور به استان گلستان سفر کرده است با  حضور در پارک علم و فناوری استان گلستان ضمن بازدید از بخش های مختلف این پارک ، ...
دکتر وحید احمدی که برای شرکت در اجلاس شورای سیاستگذاری معاونان پژوهشی منطقه دو کشور به استان گلستان سفر کرده است با  حضور در پارک علم و فناوری استان گلستان ضمن بازدید از بخش های مختلف این پارک ، در جریان نحوه عملکرد شرکت های مستقر در پارک گلستان قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  در این بازدید رئیس پارک علم و فناوری گلستان گفت: این پارک در  زمینی  با مساحت 6/1 هکتار در شهرک صنعتی آق قلا مشغول فعالیت است و تعداد 23 شرکت در این پارک و 43 واحد نوپا در مرکز رشد جامع  وابسته به آن  مستقر هستند و  تعداد 35 شرکت نیز موفق به  اخذ تاییدیه دانش بنیان شده اند.
دکتر موسی حسام افزود: پارک علم و فناوری گلستان در مهر ماه سال 1391 با تعیین مسئول راه¬اندازی از سوی وزارت علوم و اخذ موافقت نامه اصولی رسما آغاز به کار کرد  و مرکز رشد واحدهای فناور وابسته به پارک علم و فناوری استان گلستان نیز در تیرماه1392 موافقت نامه اصولی خود را دریافت کرد.
وی افزود: میزان اقبال شرکت¬های دانش بنیان منطقه جهت استقرار در پارک و مرکز رشد جامع آن بسیار مطلوب ارزیابی می شود و متقاضیان زیادی درخواست حضور و استقرار در  این پارک و مرکز رشد جامع را دارند .
 دکتر حسام گفت: از جمله حمایت¬هایی که از موسسات  و واحدهای فناور در پارک علم و فناوری گلستان صورت می گیرد می¬توان به خدمات آموزشی، ارائه خدمات آزمایشگاهی،کارگاه¬های تجاری سازی،حمایت های مالی، معافیت¬های قانونی نظیر  مالیات¬ گمرک¬عوارض¬ سود بازرگانی¬خدمات شبکه و خدمات عمومی اشاره کرد.
وی تولید داروی فیلگراستیم برای اولین بار در کشور ، تولید ایمپلنت¬های ارتوپدی با نوآوری جدید،  تولید مشتقات ید برای اولین بار در خاورمیانه، تولید دستگاه تمام مکانیزه بافت فنس از مفتول برای اولین بار در کشور،  تولید انکوباتور کشت سلول با co2، تولید سردخانه سیار نگهداری پلاسما و تولید دستگاه بازیافت پسماند (BRT)، تبدیل زباله تر به خاک مرده و شیرابه به ریز دانه¬های جامد را از جمله دستاوردهای  مهم شرکت های مستقر درپارک علم و فناوری گلستان اعلام کرد.
دکتر حسام در تشریح اهمیت و ضرورت افزایش تعداد پارک¬های علم و فناوری در نظام آموزش عالی کشور گفت: رسالت پارک¬های علم و فناوری در واقع تکمیل حلقه مفقوده بین دانشگاه و صنعت است.
 وی با اعلام اینکه پارک¬های علم و فناوری در راستای تولید علم به محصول فعالیت می¬کنند  گفت: نقش پارکهای علم و فناوری در اشتغال زایی، بومی سازی نمونه محصولات خارجی، جلوگیری از واردات، افزایش سهم صادرات محصولات غیر نفتی، عمل کردن به اقتصاد مقاومتی، کاهش آسیب های جامعه از طریق افزایش فرصت های کاری و اشتغال و ترویج فرهنگ فناوری در جامعه بسیار مهم است.
رئیس پارک علم و فناوری گلستان، از جمله مشکلات و موانع رشد پارک¬های علم و فناوری را در تخصیص بودجه اندک سالانه برای  این پارک¬ها  دانست و عدم اجرایی شدن قوانین حمایتی مصوب مانند مزایای منطقه آزاد، معافیت¬های مالیاتی را از  مهم ترین این مشکلات اعلام کرد.