برگزاری نشسست ایجاد مراکز رایانه‌ای با عملکرد محاسبات بالا در دانشگاه‌ها

۰۷ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۱ کد : ۵۵۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۳
دومین نشست ایجاد مراکز رایانه‌ای با عملکرد محاسبات بالا در دانشگاه‌ها با حضور مدیران پشتیبانی پژوهشی، امور فناوری، تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تنی چند از مدیران فناوری ا ...
دومین نشست ایجاد مراکز رایانه‌ای با عملکرد محاسبات بالا در دانشگاه‌ها با حضور مدیران پشتیبانی پژوهشی، امور فناوری، تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تنی چند از مدیران فناوری اطلاعات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ در این نشست مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت: در چند دهه اخیر محاسبات کامپیوتری در بسیاری از شاخه‌های علوم نقش عمده‌ای در تولید علم ایفا کرده است و ایجاد یک یا چند مرکز قوی در این زمینه یک ضرورت است زیرا مسایلی در علوم مدرن وجود دارد که نیاز به قدرت محاسباتی بالاتری دارد.
دکتر جلال بختیاری ضمن اشاره به کاربرد توان پردازشی بالا در محاسبات بسیاری از زمینه‌ها مانند هواشناسی، فیزیک، ریاضیات، علوم مهندسی، شیمی، بیولوژی، علوم اجتماعی و کاربردهای صنعتی مانند شبیه سازی کشتی و هواپیما و حرکت سیالات و نیاز محققان و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی به این محاسبات بر ضرورت هم‌اندیشی مدیران وزارت علوم و دانشگاهها برای تصمیم‌گیری و سیاستگذاری در خصوص ایجاد و تقویت مراکز رایانه‌ای با عملکرد محاسبات بالا در یک یا چند دانشگاه تاکید کرد.
در ادامه دکتر مصطفی کریمیان اقبال، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: ایجاد مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا باید به خود دانشگاهها یا بخش خصوصی واگذار شود و این مراکز باید بتوانند متناسب با کیفیت خدماتی که ارائه می دهند و بر اساس ارزیابی هایی که انجمن های تخصصی انجام می‌دهند تعرفه تعیین کرده و به دولت، شرکت های خصوصی، محققان و دانشجویان خدمات ارائه دهند.
مدیرکل دفتر تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم نیز در ادامه این نشست با اشاره به طرح موضوع ایجاد مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا در شورای فناوری اطلاعات وزارت علوم گفت: این شورا تمایل دارد وزارت علوم نقش هماهنگی و نظارت را برای ارائه خدمات بهینه ایفا کند و مدیریت این مراکز به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی واگذار شود.
دکتر علی معینی با اشاره به راه اندازی شبکه علمی به عنوان بخشی از شبکه ملی اطلاعات گفت: باید در این نشست‌ها ارتباط مراکز رایانه‌ای با عملکرد محاسبات بالا با شبکه علمی کشور مشخص شود و زیرساخت‌های لازم برای ایجاد این مراکز روشن شود تا در قالب شبکه علمی کشور و توسط دولت تامین شود.