برگزاری ششمین جلسه سیاستگذاری و تبادل نظر برای برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری 1395

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۳ کد : ۵۸۷۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۵
ششمین جلسه سیاستگذاری و تبادل نظر برای برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری 1395در تاریخ 11/5/95 در محل معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
این جلسه با ارائه گزارش دبیران هفته پژوهش و فناوری سال 1395 در خصوص فعالیتهای انجام گرفته تاکنون آغاز شد و با ارائه نظرات دبیران مناطق 10 گانه پژوهش و فناوری کشور ادامه پیدا کرد.
 در این جلسه دکتر متقی طلب گفت: یک کاسه شدن فن بازار و نمایشگاه به عنوان یکی از تغییرات انجام گرفته در سال جاری برنامه ریزی شده است.
انعقاد 24 قرارداد در موضوعات مختلف با ارزشی بالغ بر 41 میلیارد تومان و اجرایی شدن 28میلیارد تومان از قراردادها تا حال حاضر در سال 1394 و راه اندازی سامانه تک هاب (که در سال گذشته با عنوان TRL مطرح بود) جهت ثبت فناوری ها و طبقه بندی سطح آمادگی فناوری ها و معرفی به سرمایه گذاران و مشتریان که در 9 مرحله و با حفظ مالکیت فکری افراد و سطوح دسترسی مختلف، همچنین با امکان ثبت اعتراضات و شکایات انجام می گیرد و پس از ثبت داوری، استقرار در نمایشگاه و تکمیل پرونده انجام می گیرد.
 این جلسه با سخنرانی دکتر بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری ادامه پیدا کرد. ایشان گفت: پنج جلسه در ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تشکیل و تصمیمات اساسی برای ارتقاء سطح اجرایی نمایشگاه هفدهم اتخاذ شده است. ارتقای 20درصدی برنامه های هفته پژوهش و فناوری و شروع ارتباط و همکاری با بخش بین المللی در سال جاری مدنظر است. امسال تمرکز بر فناوری در اولویت قرار دارد و بهتر است دانشگاه ها با ارائه فناوری ها یا پژوهش های نزدیک به فناوری، فضایی رقابتی ایجاد کنند. دومین اولویت امسال بین المللی شدن نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری با حضور شرکت دیداکتای آلمان است .
دکتر بختیاری ادامه داد:ثبت نام دستاوردها و فناوری ها باید به موقع و هرچه سریعتر( حداقل 2 تا 3 ماه قبل ) انجام گیرد.امسال مستند سازی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری با قوت انجام می گیرد و حضور کمرنگ برخی از دانشگاه ها را ممکن است شاهد باشیم . در وزارتخانه تلاش می شود از تمامی ظرفیت های دستگاه های اجرایی استفاده شود و برنامه های انجام شده در دانشگاه ها هم سو  و هم جهت با ستاد باشد. پیش بینی و پیشنهاد می شود در سال آینده هفته پژوهش وفناوری به جای استانی ، بصورت منطقه ای برگزار شود. برنامه ریزی برای تشکیل جلسه ای با حضور وزیر علوم، استانداران و روسای دانشگاه های مادر استانی در وزارت کشور ضروری است.
وی خاطر نشان کرد: مجموعه فعالیتهای انجام گرفته در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری در مقایسه با هزینه اش بسیار ارزشمند است. در این خصوص به تفصیل دستاوردهای نمایشگاه شانزدهم در فیلم تهیه شده 20 دقیقه ای ارائه می گردد. بهتر است مناطق بیشتر درگیر فعالیتهای هفته پژوهش شوند.
دکتر شریفی دبیر جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر گفت: در سالهای گذشته جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر در قالب یک آیین نامه(با شاخص هایی مربوط به دفتر امور پژوهشی و فناوری) در اواخر شهریور ماه هر سال ابلاغ می شد و در اوایل آبان ماه فرصت فراخوان به پایان می رسید  و پس از آن مراحل مربوط به داوری و انتخاب برترین ها (در ابتدا در مرحله کارشناسی ارزیابی و بعد وارد پروسه داوری می شود) انجام می گرفت که با توجه به تعداد بسیار بالای پرونده های ارسالی فرایند ارزیابی دچار کم دقتی می شود.
در سال جاری امکان ابلاغ فراخوان در شهریور ماه وجود دارد و از دبیران مناطق درخواست می شود که جلسه ای در مناطق ترتیب دهند و تاکید شود که اسامی افراد منتخب هرچه سریعتر به دبیرخانه ارسال شود.دانشگاه ها معمولا بهترین های خود را به دبیرخانه جشنواره معرفی نمی کنند. برخی از انجمن های علمی صلاحیت کافی برای انتخاب پژوهشگران برتر را ندارند.
دبیر جشنواره ایده های برتر، دکتر پیری گفت: بهترین راهکار برای انتخاب فناوران، انتخاب از میان افراد  مستقر در مراکز  رشد دانشگاه هاست. جشنواره ایده های برتر با همکاری پارک یزد تدوین شد و استارت آپ تبدیل به جشنواره شد. جشنواره ایده های برتر بهتر است با همکاری پارک های علم و فناوری در استان ها برگزار شود و شبکه ای از فناوری در کشور ایجاد شده و خروجی آن به مراکز رشد معرفی گردند(با کسب شاخص های پذیرش در مراکز رشد). در این راستا طرحی تحت عنوان شتاب برای شناسایی و توانمند سازی ایده های برتر در حال طراحی و انجام است. با توجه به اینکه برند سازی از اهداف هفته پژوهش و فناوری است ، در سال جاری مقرر شده است برای شرکت های منتخب برند ایجاد شود و پس از انتخاب، حمایت های لازم انجام گیرد. پیشنهاد می گردد فن بازار دائمی در نمایشگاه های پژوهش و فناوری در دانشگاه های استان های کشور تشکیل گردد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز، دکتر عریان گفت: بهتر است انجمن های علمی قوی وجود داشته باشند و انتخاب پژوهشگران برتر با شاخص های تخصصی در توسط آنان انجام گیرد. انتخاب برترین ها باید جامع تر باشد به این صورت که گاهی چاپ مقالات در برخی مجلات ارزش علمی بیشتری از طرح های پژوهشی دارد .در آئین نامه انتخاب پژوهشگران برتر کمیت بیشتر از کیفیت مورد توجه قرار گرفته است. انتخاب پژوهشگران برتر در مناطق از وزارتخانه بهتر و دقیق تر است.
در ادامه جلسه دکتر بهرامی معاون پژوهش وفناوری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: هدف از انتخاب پژوهشگر فرهنگ سازی پژوهش و فناوری و نتیجه گرایی است. باید شاخص های انتخاب پژوهشگران برتر نرمالیزه شوند و ضرایبی برای دانشگاه ها بسته به اندازه دانشگاه لحاظ شود. گروه بندی های موضوعی در آئین نامه باید مورد بازبینی قرار گیرد. شاخص های انتخاب داوران باید بازبینی شود. تولید علم و فناوری بایستی در کنار هم قرارگیرند و مقالاتی که منجر به فناوری می شوند یا فناوری هایی که حاصل از پژوهش هستند باید مورد توجه خاص قرارگیرند. اگر تکلیف بودجه نمایشگاه های استانی مشخص نشود، این نمایشگاه ها دیگر در استان ها برگزار نمی شود.
دکتر رحیمیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران گفت: کمی گرایی شاخص ها باید تبدیل به کیفی گرایی شود. نبایستی از اساتید بخواهیم خودشان را معرفی کنند و بایستی بر اساس اطلاعات پژوهشی که از اساتید در دانشگاه ها داریم انتخاب برترین ها بر اساس شاخص های موجود انجام گیرد. نمایشگاه ها باید به سمت تخصصی شدن پیش بروند و در حال حاضر بیشتر حالت تبلیغاتی دارد و به اندازه هزینه ای که صرف آن می شود برداشتی وجود ندارد. تقسیم بودجه پژوهشی باید براساس ضرایبی انجام گیرد.
در ادامه دکتر حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گزارشی را در خصوص فعالیتهای انجام گرفته در هفته پژوهش سال 1394 ارائه دادند.ایشان اشاره کرد که برای استفاده بهتر از دستاوردها باید بازدیدهای دانشجویی از نمایشگاه ترتیب داده شود. نشست هایی با موضوع نیاز سنجی و نیازشناسی صورت گیرد. تور بازدید دانشجویان بصورت اجباری از مراکز رشد انجام شود. روزی با عنوان دانشگاه با درهای باز برای بازدید عموم، برگزاری مسابقات علمی و تور رسانه ای از دیگر برنامه هایی است که می توان در هفته پژوهش  و فناوری انجام داد.