برگزاری یازدهمین جلسه سیاستگذاری و تبادل نظر برای برگزاری هفته پژوهش و فناوری 1395

۰۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ کد : ۶۳۱۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۷
یازدهمین جلسه سیاستگذاری و تبادل نظر برای برگزاری هفته پژوهش و فناوری 1395در تاریخ 26/5/95 در محل معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور مسئولان ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و دبیر...
یازدهمین جلسه سیاستگذاری و تبادل نظر برای برگزاری هفته پژوهش و فناوری 1395در تاریخ 95/7/26 در محل معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور مسئولان ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و دبیران مناطق ده گانه پژوهش و فناوری و با هدف اطلاع رسانی در خصوص رویکرد، برنامه ها و تغییرات صورت گرفته در هفته پژوهش و فناوری سال 1395 برگزار شد.
در این جلسه دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت: تمرکز برنامه های هفته پژوهش و فناوری  سال جاری بر فناوری و نمایش محصولات با فناوری بالا و کاملا جدید  است .
دکتر جلال بختیاری اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ،  در کلیه برنامه های هفته پژوهش و فناوری  شاهد ارتقای کیفیّت خواهیم بود و حداقل ارتقای کیفیّت نسبت به سال گذشته 20 درصد تعیین شده است.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت: در سال جاری علاوه بر فن آوری، فن آور و سرمایه دار در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری حضور دارند.
ایشان اضافه کرد: یکی از نکات قابل توجه در نمایشگاه امسال اختصاص غرفه ای برای ارائه نیازهای پژوهشی کشور توسط دستگاه های اجرایی است.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: اختصاص فضای مستقلی  برای سرمایه گذاری فناوری ، بورس ایده و عقد قراردادهای تجاری همچنین حضور و استقرار مهمانان خارجی در محل نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری پیش بینی شده است.
دکتر بختیاری  با تاکید بر اینکه رونمایی از محصولات جدید در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری توسط مسئولان، محدود به محصولات با کیفیّت بالا و ویژه خواهد بود گفت: این رونمایی ها امسال در فضایی مناسب تر و به شکل بهتری انجام خواهد شد.
وی اشاره کرد: در سال جاری جشنواره ایده های برتر به شکل بهتری برگزار خواهد شد و افراد برگزیده در 21 گروه مورد تقدیر قرار می¬گیرند.
در ادامه جلسه دکتر متقی طلب دبیر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار جمهوری اسلامی ایران گفت: ثبت نام در نمایشگاه پژوهش و فناوری تا 20 آبان ماه ادامه دارد و مالکان فناوری می توانند محصولات خودرا از طریق سامانه ارزیابی فناوری ایران(سافا)  به نشانی   www.irantechhub.ir برای حضور در فن بازار این نمایشگاه ثبت نام کنند.
دکتر مجید متقی طلب اظهار داشت: تنها محصولاتی در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امکان حضور خواهند داشت که در سامانه سافا ثبت نام کرده و مراحل داوری را طی کرده باشند.
وی تاکید کرد: پس از ثبت نام  محصولات فناوری  در سامانه سافا ، اطلاعات تکمیل شده توسط متقاضیان، عینا در اختیار  داوران که بالغ بر200 نفر از تمامی دانشگاه های کشور هستند گذاشته می شود تا ارزیابی نهایی را انجام دهند و مسئولان برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری دخالتی در تعیین سطح محصولات ندارند.
دبیر نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا)  براساس استانداردهای مراکز علمی معتبر دنیا طراحی شده است و سطح امادگی محصولات دانش بنیان را از نظر میزان آمادگی تجاری شدن و ارائه به بازار ارزیابی می کند و پس از ارزیابی در این سامانه، یک گواهی و تاییدیه معتبر از طرف وزارت علوم در اختیار ثبت نام کنندگان قرار می گیرد.
ایشان ادامه داد: دستور العمل سه صفحه ای برای استفاده از سامانه سافا تهیه شده که برای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری ارسال و همچنین در درگاه الکترونیکی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری ارائه خواهد شد.
دبیر نمایشگاه درخصوص برنامه های سال جاری فن بازار جمهوری اسلامی ایران گفت: ارائه نیازهای فناوری  تمام دستگاههای اجرایی کشور از جمله این برنامه ها در هفته پژوهش و فناوری است.
در ادامه آقای سمیعی مسئول راه اندازی سامانه سافا جزئیات استفاده از این سامانه را ارائه داد و گفت:سامانه ایران TRL که به سامانه ایران تک هاب ارتقاء یافته در واقع بانک اطلاعاتی از فناوران، فناوری ها و سرمایه‌گزاران را فراهم کرده و قابلیت اتصال این سه گروه را با هم دارد.
وی ضمن تاکید بر این که TRL در واقع میزان آمادگی هر فناوری برای ورود به بازار را تعیین می کند گفت: ملاک انتخاب و امتیاز دهی به فناوری ها بر همین اساس است و صرف جدید بودن فن آوری ها کافی نیست.
مسئول راه اندازی سامانه سافا اضافه کرد: تا کنون 135 دانشگاه و مرکز پژوهشی و فناوری نماینده خود را برای ارتباط با کارشناسان سامانه مذکور معرفی کرده اند.
وی اظهار داشت : طراحی این سامانه به شکلی است که سرمایه گذاران فقط اطلاعات کلی از فن¬آوری های را می توانند رؤیت کنند و امکان سرقت ایده وجود ندارد، ضمناٌ در این سامانه مسئولیت ثبت و صحت اطلاعات با فناور و فرد ثبت کننده می باشد و با توجه به پیشنهادهای مطرح شده در جلسه فرم تعهدنامه¬ای در صفحه اول برای فناوران قبل از ثبت فناوری ها قرار داده می شود.
دکتر حاجی دولو معاون پژوهش وفناوری دانشگاه شهید چمران اهواز پیشنهاد کرد: بهتر است برنامه¬ریزی لازم برای بازدید از نمایشگاه و برپایی تورهای بازدید برای دانش¬آموزان و دانشجویان انجام گیرد و جهت شرکت در این برنامه¬ها امتیازاتی لحاظ شود.
وی همچینین از دبیران مناطق خواست که سمینارهای نیازشناسی را بصورت کارگاه آموزشی در مناطق و در دانشگاه های خود برگزار کنند.
دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر استانداران رئیس ستاد هفته پژوهش وفناوری در استان ها و رئیس دانشگاه مادر هر استان دبیر این ستاد است  که با توجه به این امر بهتر است دبیر ستاد با توجه به مشغله استاندار تمامی امورات مربوط به برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری را انجام دهد و در این خصوص اختیاراتی برای سیاستگذاری داشته باشد، بهتر است سطح دانشگاه ها حفظ شود و به بهانه برگزاری هفته پژوهش و فناوری تنزل نداشته باشد و باید دانشگاه¬ها محور اصلی باشند.
دبیر هفدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فنّاوران  برگزیده گفت : میزان ارجاع مقالات پژوهشی، شاخص هرش( H-index) و داشتن طرح پژوهشی ملاک اصلی انتخاب پژوهشگر برگزیده در این دوره جشنواره است.
دکتر محسن شریفی با اشاره به نقش پررنگ مقاله در انتخاب پژوهشگر برگزیده گفت: با محور قراردادن  شاخص هرش( H-index) و میزان ارجاع دهی به مقالات،  بنا داریم به کیفیِت توجه کنیم و  برترین  پژوهشگر را در هر حوزه تخصصی انتخاب کنیم.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم افزود: ملاک امتیاز دهی به مقالات علمی و پژوهشی، آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی است و  در این دوره از جشنواره اگر مقاله ای از اعضای هیئت علمی در لیست سیاه نشریات  نامعتبر باشد از رقابت در جشنواره محروم می شود.
دبیر هفدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران  و فنّاوران برتر تاکید کرد: فرصت دانشگاهها برای معرفی پژوهشگر برتر تا هفدهم  مهرماه بود  ولی  فرصت ارسال مدارک توسط سامانه الکترونیکی تا اول آبان ماه تمدید شده است و دانشگاهها و پژوهشگران می توانند پرونده های خودرا از طریق سامانه تکمیل  و ارسال کنند.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم گفت: دوازدهمین جشنواره ملی ایده های برتر در سال جاری برگزار و از  برگزیدگان  این جشنواره ، طی مراسمی در هفته پژوهش و فناوری تجلیل می شود که تا کنون تعداد 75 پرونده از سراسر کشور به این دبیرخانه ارسال شده است.
وی با اشاره به برگزاری  یازده دوره جشنواره ملی ایده های برتر توسط پارک علم و فناوری یزد گفت:  تاکنون بیش از ده هزار ایده فناورانه در بانک اطلاعاتی این جشنواره ثبت شده است.
وی تاکید کرد: مهمترین هدف  از برگزاری این جشنواره شناسایی ایده های برتری است که بتوانند به محصولی اختراعی یا فناوری و نیمه صنعتی و در نهایت  محصول تجاری مورد نیاز کشور تبدیل شوند و در قالب  شرکت فناور  بتوانند در بازار آزاد رقابت کنند.
 دکتر  پیری افزود: تمام ایده های ارائه شده به این جشنواره،  بر اساس معیارهای نوآوری، درجه پختگی، امکان تولید، ارزش افزوده اقتصادی، فرا گیری استفاده در جامعه، درجه رفع مشکلات جامعه و امکان ارائه در صحنه جهانی مورد ارزیابی، نظرسنجی و رتبه بندی داوران جشنواره قرار می گیرند و تعدادی از آنها به عنوان ایده های برتر شناخته می شوند که  صاحبان ایده های منتخب از حمایت مادی و معنوی در جهت توسعه و اجرایی نمودن ایده خود برخوردار خواهند شد.
دبیر جشنواره ملی  ایده های  برتر  و استارت آپ های دانشگاهی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت: این جشنواره در سه مرحله برگزار می شود  و پس از دریافت ایده های ارسالی به جشنواره و داوری طرح ها، طرح های واجد شرایط علمی و فنی انتخاب می شود و  وارد یک مرحله دیگر رقابت می شوند و در نهایت حدود 30 تیم صاحب ایده های برتر می توانند طرح های خودرا در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری ارائه کنند و  با امتیاز دهی داوران و حاضران، منتخبان نهایی معرفی می شوند.
دکتر پیری ضمن تاکید بر اینکه جشنواره ایده¬های برتر می بایست بصورت فرآیند باشد و پس از انتخاب برگزیدگان،آنها در مراکز رشد جذب شود گفت: فرصت ثبت ایده های برتر  تا30 آبان ماه است.